"Царинској мафији" поново вишегодишње затворске казне
БЕОГРАД - Специјални суд у Београду поново је осудио на вишегодишње казне затвора шесточлану групу познату као "царинска мафија" због незаконитог царињења страних возила на штету републичког буџета.
Првооптужени, бивши управник царинарнице у Зрењанину Жарко Даковић осуђен је на пет и по година затвора, а његови сарадници осуђени су на казне затвора од 10 месеци до пет година затвора.
Ово је друга првостепена пресуда овој групи, пошто је прву којом су били осуђени на затворске казне, прошле године укинуо Апелациони суд у наложио да им се суђење понови.
Тужилаштво и одбрана поново имају право да уложе жалбу на данашњу пресуду Апелационом суду.
Осим Даковића, осуђени су цариник Радован Шаренац на три и по године затвора, власик агенције "Зорка комерц" Жељко Бугарин на пет , затим радник агенције Дарко Танасковић на годину дана и 10 месеци затвора, Горан Иванковић на четири и по године затвора, а Хикмет Незировић на 10 месеци затвора.
Даковићу и Шаренцу изречена је и забрана бављења царинским пословима.
Оптуженима је наложено да у корист бужета уплате износ од око 2,2 милиона динара за колико су, према оптужници, оштетили државни буџет.
Ови оптужени су осуђени због оптужби да су од маја до децембра 2006. коришћењем привредних и пословних структура извршили кривична дела примања и давања мита, злоупотребе службеног положаја и фалсификовања исправе.
Терете се да су у оквиру криминалне групе плански континуирано планирали и договарали се о незаконитом увозу и царињењу коришћених моторних возила, те су коришћењем фалсификоване документације умањивали царинску основицу, односно омогућавали да се увезу возила чији увоз није дозвољен, остварујући на тај начин имовинску корист на штету буџета Републике Србије.
На тај начин су себи и другима прибавили најмање 2,2 милиона динара за колико су оштетили државни буџет.
Укинутом пресудом Даковић је био осуђен на шест година затвора, Бугарин на пет и по, Иванковић на пет, а Шаренац на четири, Танасковић на две, а Незировић на годину дана затвора.
Такође су били обавезани да у корист буџета уплате више од два милиона динара.
Ухапшени су и процесуирани 2006. године, а у међувремену су пуштени да се бране са слободе.