Чинчила као кућни љубимац
Чинчиле су ноћне животиње које су идеалне за запослену породицу која је код куће тек у вечерњим сатима.
Постоје велике разлике у карактеру сваке поједине чинчиле. Има нежнијих и мирнијих, али исто тако и правих малих враголана. Изузетно су интелигентне животиње. Животни век им је 15 - 20 година. Ова симпатична животиња води порекло из јужноамеричких Анди. Почетком 20. века донете су у САД и Канаду, где постају омиљени кућни љубимци. У Европу долазе тек средином прошлог века, пише pet-centar.rs.
Идеални услови за чување чинчиле
Због изузетно густог крзна, не препоручује се држање кавеза са чинчилама на температури вишој од 25ºЦ. Треба избегавати промају и директну сунчеву светлост. Како се чинчиле дању одмарају, кавез треба да буде на мирном месту. Он површином треба да буде што већи, а како чинчиле воле да се пењу, било би добро и да је висок. Ставите својој чинчили у кавез и кућицу како би имала свој мир. Кавез поспите стељом за чинчиле и редовно га чистите. У кавез свакако ставите и гранчице воћака јабуке, крушке, лешника за грицкање, куповне "грицкалице" и играчке.
Карактер
Чинчилама треба дати доста времена да се прилагоде. Када им први пут прилазите, крећите се полако и говорите тихо да их не преплашите. Допустите прво да вас мало поњуши. Ставите руку у кавез и причекајте да ваша чинчила открије нову “грану” за пењање. Можете поставити и пар зрна сувог грожђа, тако да се чинчила мора попети како би их дохватила. Након неколико дана чинчила ће се навикнути на вашу руку. Након тога, отворите кавез и подстакните је да вам се попне на раме. Наградите је сувим грожђем. Уколико желите да је узмете, немојте је вући и дизати за крзно, него је лагано обухватите рукама. Чинчила обожава песак за купање па уколико не жели да се врати у кавез, ставите песак у посуду у коју ће одмах ускочити. Тако је можете пренети у кавез. Никако је немојте агресивно јурити.
Исхрана
Чинчилама понудите готову храну за чинчиле, сено, листове радича, маслачка, јабуку, суво воће, марелицу и обавезно воду. Најбоље их је хранити увече када су будне и активне.
Знаци да је ваша чинчила здрава:
- активна је и живахна
- има бистре и сјајне очи
- има густо крзно
- има добар апетит
- има нормалну столицу
- има суву њушкицу
Размножавање
Чинчила се може парити са шест месеци, али било би боље причекати до једне године. Просечно се чинчила пари три пута годишње и окоти 1 - 4 младунаца. Гравидитет траје 109 - 120 дана.
Уколико добију довољно људске пажње, чинчиле могу да живе саме. Тада ви за њих постајете “друга чинчила". Уколико живе од младости у друштву с другим чинчилама, добро ће се слагати. Треба бити врло пажљив приликом упознавања одрасле чинчиле с новом јединком јер тада знају да буду врло агресивне. Немојте остављати чинчилу саму са другим љубимцима, чисто из разлога да је игри не би повредили.