Да ли бисте у уста ставили живу?
За предње зубе бела, а за задње црна пломба? Погледајте има ли разлике у овим врстама пломби.
У медицини се од памтивека спекулише које пломбе су квалитетније и трајније. Некада су владала мишљења да су црне, амалгамске пломбе издржљивије и дуготрајније (15 година), а да беле трају свега 5 до 7 година. Данас је стоматологија толико напредовала да је сасвим свеједно, јер су разлике врло мале.
Црну пломбу пратила је сенка да она садржи живу која оставља последице на људски нервни систем. Стоматолози су ову чињеницу правдали да је материјал црне пломбе сигурнији и трајнији од алтернативних супстанци. Међутим, одбор Европске Уније недавно је објавио резултате испитивања, објашњавајући да жива јесте отров трећи на свету по опасности, али да у овом случају она не може да изазове неуролошке болести. Одбор наводи да ниједна студија није показала да стоматолошко особље пати од класичних знакова тровања живом.
Пошто се доказало да жива у црној пломби није здравствено проблематична, постоји друга "мана" а самим тим се то сматра и једином разликом од беле пломбе. Преовлађујући састојак црне пломбе амалгам не веже се хемијски за зуб, па како он не би испао потребно је у зубу направити велику рупу, са ширим дном него на врху, како пломба не би испала. То значи да стоматолог, приликом стављања пломбе, не бруси само покварени део зуба, већ прилагођава здрав део зуба вештачком састојку током прављења рупе.
С друге стране, код беле пломбе ситуација је другачија, јер она има способност хемијског и микрохемијског везивања за зуб, тачније лепи се за њега. У овом случају, буши се само каријес, а здрав део зуба остаје нетакнут. Када је реч о ценовнику, бела плоба јесте нешто скупља. Разлог је управо у претходном објашњењу, а и зато што је естетски боље имати пломбу у боји зуба. Црна пломба може пореметити лепоту нашег осмеха.