Da li biste u usta stavili živu?
Za prednje zube bela, a za zadnje crna plomba? Pogledajte ima li razlike u ovim vrstama plombi.
U medicini se od pamtiveka spekuliše koje plombe su kvalitetnije i trajnije. Nekada su vladala mišljenja da su crne, amalgamske plombe izdržljivije i dugotrajnije (15 godina), a da bele traju svega 5 do 7 godina. Danas je stomatologija toliko napredovala da je sasvim svejedno, jer su razlike vrlo male.
Crnu plombu pratila je senka da ona sadrži živu koja ostavlja posledice na ljudski nervni sistem. Stomatolozi su ovu činjenicu pravdali da je materijal crne plombe sigurniji i trajniji od alternativnih supstanci. Međutim, odbor Evropske Unije nedavno je objavio rezultate ispitivanja, objašnjavajući da živa jeste otrov treći na svetu po opasnosti, ali da u ovom slučaju ona ne može da izazove neurološke bolesti. Odbor navodi da nijedna studija nije pokazala da stomatološko osoblje pati od klasičnih znakova trovanja živom.
Pošto se dokazalo da živa u crnoj plombi nije zdravstveno problematična, postoji druga "mana" a samim tim se to smatra i jedinom razlikom od bele plombe. Preovlađujući sastojak crne plombe amalgam ne veže se hemijski za zub, pa kako on ne bi ispao potrebno je u zubu napraviti veliku rupu, sa širim dnom nego na vrhu, kako plomba ne bi ispala. To znači da stomatolog, prilikom stavljanja plombe, ne brusi samo pokvareni deo zuba, već prilagođava zdrav deo zuba veštačkom sastojku tokom pravljenja rupe.
S druge strane, kod bele plombe situacija je drugačija, jer ona ima sposobnost hemijskog i mikrohemijskog vezivanja za zub, tačnije lepi se za njega. U ovom slučaju, buši se samo karijes, a zdrav deo zuba ostaje netaknut. Kada je reč o cenovniku, bela ploba jeste nešto skuplja. Razlog je upravo u prethodnom objašnjenju, a i zato što je estetski bolje imati plombu u boji zuba. Crna plomba može poremetiti lepotu našeg osmeha.