ДА ЛИ НИСУ ЗНАЛИ ИЛИ СУ ЛАГАЛИ: "Исламска држава није уништила оригиналне античке статуе" (ВИДЕО)
Древне статуе које су уништили припадници ноторне скупине биле су гипсане имитације, док су оригинали похрањени у Багдадском музеју, рекао је директор ове установе.
Прошлог месеца Исламска држава пустила је у јавност видео снимак на коме се виде њени припадници како уништавају статуе и друге археолошке налазе из доба старовековне Месопотамије. Статуе које су настале у времену античког Акадског царства и античке Асирије.
Хиљадама година старе фигуре уништене су у Мосулу, највећем граду у северном Ираку, који су запосели припадници ове терористичке организације. Учинивши то, они су на себе навукли гнев светске јавности која их је здушно осуђивала због вандализма.
Нису баш све биле лажњаци
Атил Нуафи, гувернер Мосула у изгону, тврди да су неке од фигура изворне, античке.
"Два предмета која су терористи уништили били су оригинали. У питању су крилати бик и статуга бога Росхана. Крилати бик је веома значајан за овај крај и зато није послат у Багдад", казао је Нуафи.
Ако је гувернер у праву, онда су исиловци заиста уништили античку статуту крилатог бика која се налазила на улазу у асирски град Ниниву у седмом веку пре нове ере.
Међутим, прича је нешто другачија од начина на који су је представили информатичари из Исламске државе. Фавзи ал-Махди, главни у ирачком повереништву за античко културно наслеђе, изјавио је да ниједан од артефаката није био оригиналан.
"Све су то биле копије. Оригинали су овде, код нас", рекао је директор Багдадског музеја.
Сличне изјаве раније су дали стручњаци који су проучавали видео снимак. Марк Алтавил из Института за археологију при Јуниверзити колеџу у Лондону, рекао је да су статуе тако лако пуцале зато што су направљене од гипса.
"На снимку, ако пажљиво погледате, можете да приметите арматуру унутар фигура. А оригинали у себи арматуру немају", Алтавилове су речи.
Исламисти су фигуре уништавали оправдавајући свој чин тиме што су против сваког идолопоклонства, како им поручује вера. Зато су на њиховој мети не само античке статуте многобожачке Асирије и Акада, већ и светилишта хришћана и шиита, који у својим верским објектима имају слике (иконе), а којих код сунита нема.
Ево како је то изгледало у фебруару.