Дачић: Наставити дијалог у Бриселу "хладне главе"
ВАШИНГТОН - Први потпредседник Владе и министар спољних послова Србије Ивица Дачић оценио је да ће смена српског министра у косовској влади Александра Јаблановића имати негативан утицај на наставак дијалога Београда и Приштине, али да разговоре у Бриселу треба даље наставити "хладне главе".
Он је, у интервјуу за "Глас Америке" (ВОА), подсетио да дуго није било разговора Београда и Приштине на највишем нивоу, пошто приштинска власт дуго није била конституисана, али је напоменуо да је за протекле три године остварен изузетан напредак у односима, при чему Србија није променила свој принципијелни став кад је реч о статусу.
"Али желимо да решавамо та основна животна питања. У том смислу, мислим да приштинске власти не вреднују довољно напоре које је учинио Београд", рекао је Дачић и подсетио да су Срби на Косову учествовали и на локалним и на парламентарним изборима, а представници српског народа су у саставу косовске владе.
Према његовим речима, ако желимо да успе дијалог у Бриселу, основна ствар јесте поверење и политичка воља.
Он је нагласио да је Београд заинтересован за наставак дијалога, "баш зато што треба да се имплементира оно што је за нас најважније, а то је Заједница спрских општина".
"Очекујемо да се пре свега смире страсти. Ово је први састанак под вођством два нова премијера, али и високе представнице ЕУ Федерике Могерини, и једноставно хладне главе треба наставити даље разговоре", истакао је он.
Упитан да ли сматра да би о питању комбината "Трепча" требало разговарати у Бриселу, Дачић је подсетио да су о том питању започети разговори у Бриселу, али никада нису завршени нити су били покренути на озбиљан начин.
"То је питање имовине и договор је био да се о томе расправља у наставку дијалога, тако да та тема не може да се заобиђе, управо зато што то није политичко питање. То је и економско питање", објаснио је он.
Дачић је навео да је Србија отплатила пола милијарде евра косовског дуга од 2000. године за 10-ак година, зато што сматра Косово својим делом.
"Ово није 19. век па да све оно што је на нашој територији треба да сматрамо национализованим. Ово је модеран свет, 21. век, и о тим темама се мора разговарати, и то без било каквих политичких притисака, већ на један експертски начин", указао је српски шеф дипломатије.
"То Србија тражи - економске интересе, односно шта је ту оно што је Србија улагала, шта је то што мислимо да је наш државни капитал пре свега", истакао је Дачић.
Он је указао да су ту и друга питања, као што је приватна имовина или имовина Цркве, културно-историјски споменици и друго, али је напоменуо да те теме нису ни актуализоване, већ их је Приштина актуализовала тиме што је желела да прода одређене комбинате без сагласности Београда.
Дачић је у интервјуу за ВОА, такође, изразио задовољство разговорима које је јуче имао у Стејт департменту и рекао да ће у Минхену, где се данас отвара Међународна безбедносна конференција, са америчком делегацијом наставити разговоре започете у Вашингтону.
Такође је најавио да ће крајем месеца поново боравити у САД где ће у својству председавајућег ОЕБС-а разговарати у Савету безбедности УН о односу УН и ОЕБС-а, а учествоваће и у расправи у Хелсиншком одбору Конгреса, телу које је задужено са односе САД са ОЕБС-ом.
"Наши односи са САД су у последњим годинама веома динамични и, без обзира што постоје размимоилажења као на пример око питања Косова, ми се трудимо да имамо један избалансирани приступ, односно да у оним стварима око којих се слажемо остваримо напредак", рекао је он.
Говорећи о украјинској кризи као о најважнијем задатку српског председавања ОЕБС-ом у овом тренутку, Дачић је рекао да је сваког дана на вези са посматрачким мисијама те организације у Украјини.
Он је навео да је за суботу у Минхену заказао састанак "тројке" са шефовима дипломатија Немачке и Швајцарске, те да ће том приликом, заједно са функционерима ОЕБС-а, размотрити ситуацију у Украјини.
Дачић је рекао да ће настојати да сутра, такође, разговара са руским министром спољних послова Сергејом Лавровим и украјинским шефом дипломатије Павлом Климкином.
"Желимо да дође до деескалације сукоба, односно до примирја, и да се дијалогом покушају решити сви проблеми", закључио је Дачић.