Данте је говорио о 9 кругова пакла, али ових 7 се налазе на Земљи
Наш свет је свет конфликта. Ратови, мањег или већег интезитета, избијају сваке године, понекад и више њих истовремено. Да је човек човеку највећи непријатељ, најбоље говори чињеница да у целокупној људској историји свега 200 година је проведено у миру. А када живите у таквим свету, коме је потребан пакао?
Ипак, Министарство спољних послова Шпаније је за своје грађане представило седам "најекстремнијих места" на којима никако не би требало да се налазите ако нисте припадник већинског народа, преноси шпански лист "Ел Паис".
Одлазак не неко од ових места једнак је смртној казни.
1) Јемен
Јемен се до пре неких 7 до 8 година сматрао безбедном земљом у којој сте могли као туриста да уживате у култури, историји, архитектури и јединственој природној лепоти ових предела. Међутим, у претходних неколико година, Јемен се претворио у једну од главних светских база терористичке групе Ал Каиде, конкретно оног огранка који је преузео одговорност за напад на француски сатирични недељник "Шарли Ебдо".
Ал Каида данас контролише већи део територије Јемена, укључујући и престоницу Сану, а северни део контролишу побуњеници, па би тако страни туриста, отишавши у Јемен, себи потписао смртну пресуду јер би се нашао у средишту сукоба две зараћене стране.
2) Линија Дуранд
Ова административна граница између Авганистана и Пакистана носи име по Хенрију Дуранду, секретару спољних послова британског протектората који је желео да постави границе тада колонизоване Индије. Међутим, с настанком Пакистана 1947. године, ова линија се претворила у границу коју не признају ни Авганистанци ни Пакистанци.
У овом региону живе Паштуни, народ који не припада ни једној ни другој етничкој групи и који је и даље организован у племенским заједницама. Многи Паштуни заговарају став да би ова зона требало да добије независност и да тако настане нова земља Паштунистан.
Осим тога, у читав сукоб су умешани и талибани, који, потпомогнути везама са Ал Каидом и десетинама других исламистичких групација, доминирају овим регионом од осамдесетих година прошлог века.
3) Територије под контролом Исламске државе
Реч је о најозлоглашенијој исламистичкој групацији на свету. Док је у Сирији беснео грађански рат између власти и побуњеника, ова група је успела да својом изненадном и крвавом офанзивом избије из мора антидржавних групација и за веома кратко време освоји велике делове Ирака а потом и Сирије.
Њени припадници се залажу за успостављање великог исламског Калифата на територијиама више блискоисточних земаља, заснованог на шеријатском закону уз, као што је свима већ познато, одрубљивање глава, уништавање свих припадника религија сем сунитске, продају и силовање жена и бруталне злочине према "неверницима".
С тога је сасвим јасно зашто треба да избегавате ова места ако планирате да доживите дубоку старост.
4) Делови северне Африке под контролом Ал Каиде
Територија на којој делује магребски огранак злогласне терористичке групе захвата неколико држава: северни део Чада, Нигера и Малија, као и југ Алжира и Либије. Углавном је реч о пустињским пределима централне Сахаре.
Осим што је територија коју терористи контролишу у ужем смислу изузетно опасна, треба узети у обзир и чињеницу да је ситуација у Чаду врло нестабилна због неколико побуњеничких фракција које су у међусобном сукобу, а и даље се осећају последице грађанског рата који је погодио Либију пре само неколико година.
5) Север Нигерије
После Исламске државе, друга исламистичка група са идејама Калифата у Африци је "Боко Харам". Терористи ове групе стоје иза бројних отмица и масакара.
Најскорији пример бруталности ових екстремиста је масовни покољ који су спровели у нападу на град Бага који се налази на граници Нигерије са Чадом. У нападу је живот изгубило више од 2.000 људи, а крвави биланс за 2014. годину износи око 9.000 мртвих.
6) Делови Сомалије под контролом исламиста
У Сомалији се дешава иста ствар као и у многим другим земљама света: држава нема контролу над читавом својом територијом. На тим местима ствар у своје руке узимају наоружане политичке групе.
До пре само пар година, званична власт је под контролом имала само један део Могадиша, престонице ове земље, а председник је живео у бункеру са огромним обезбеђењем. Ипак, уз међународну помоћ, данас је ситуација мало другачија, преноси "Блиц".
Званична власт под контролом држи мало већи део територије, али су наоружани побуњеници и даље "главни" у добром делу Сомалије.
Најмоћнија исламистичка група у Сомалији је Ал Шабаб који, између осталог, финансира чувене сомалијске гусаре.
7) Граница Венецуеле и Колумбије
На другом крају планете, води се другачији вид рата. Мада се оружане снаге двеју влада труде да ситуацију држе под контролом, и даље постоје црне тачке на овој граници које су под управом револуционарних група ФАРЦ (Оружане револуционарне снаге Колумбије) и ЕЛН (Војска националног ослобођења) и које су због тога изузетно небезбедне за туристе.
Киднаповање ради откупа је најчешћи облик монетарне принуде међу овим групама, а најчешће жртве су, поред високих војних и политичких званичника, страни туристи. Иако је последњих година смањен број киднаповања, важно је поменути податак да је, само у Колумбији, скоро 40.000 људи отето током четири деценије грђанског рата.
Осим револуционара, ту су и неизбежни трговци дрогом, па се ова зона с правом сврстава на листу најнебезбеднијих места на свету.