ДЕСЕТ ПУТА ВЕЋЕ ОДШТЕТЕ - За поломљену руку и до 5.000 евра
Осигуравајуће куће ће убудуће исплаћивати и 5.000 ЕУР за поломљену руку или ногу у саобраћајној незгоди, што је десет пута више него до сада
У случају повреде или смрти, обавезно осигурање возила од јуче покрива штете до максимално милион евра, уместо ранијих 100.000 УСД (око 79.000 ЕУР). Код материјалне штете на аутомобилима накнада је повећана са 100.000 УСД на 200.000 ЕУР. Нове накнаде се односе на једну несрећу, било да су незгоду изазвала два возила или је у питању ланчани судар.
- Уредбом коју је усвојила Влада Србије практично највише добијају лица која се повреде у саобраћајној несрећи. До сада се рецимо од осигуравајуће куће возача аутомобила који је изазвао несрећу за поломљену руку добијало од 500 до 700 евра у просеку. Сада ће бити и десет пута више, баш као и у многим европским земљама - наводе у једној осигуравајућој кући.
Милан Церовић, председник Удружења корисника осигурања, каже да висину накнаде у случају нематеријалне штете данас одређују судови. У случају штете на аутомобилу, накнада је једнака стварној штети, рецимо цени поправке или набавке новог дела.
- За 10% инвалидидета судови су до сада процењивали накнаду на око 400.000 динара. За тотални инвалидитет накнада је била око четири милиона динара, а за инвалидитет процењен на 50% око два милиона динара. Имајући у виду недавно поскупљење полисе осигурања, сада би ове накнаде требало да буду и до два пута веће - каже Церовић за "Блиц".
Према подацима Удружења осигуравача Србије, у земљама из окружења ови износи су знатно већи него у Србији. Бугарска има лимит од 2.545.000 ЕУР, Словенија 3.700.000 ЕУР, Мађарска 5.285.000 ЕУР. Хрватска за нематеријалну штету има лимит од 481.000 ЕУР, а Босна и Херцеговина 511.000 ЕУР. У Удружењу подсећају да тренутно у ЕУ нема износа нижих од 2,5 мил ЕУР.
Рок 14 дана
У "АМС Осигурању" кажу да штету надокнађује осигурање код кога возач који је изазвао несрећу има полису обавезног осигурања ауто-одговорности.
- Рок за накнаду штете је 14 дана од дана пријема одштетног захтева - каже за "Блиц" Дејан Јевтић, директор Сектора за управљање ризицима у "АМС Осигурању".
Прочитајте и:
Ево зашто је поскупело осигурање возила
Фрееланцери - стручњаци без осигурања