Девенпорт: За Србију 189 милиона евра у оквиру ИПА 2014.
БЕОГРАД - Србија ће из претпристутне помоћи ЕУ ИПА 2014. добити 189 милиона евра, од чега ће 72 милиона евра бити издвојено за обнову након поплава и превенцију сличних непогода у будућност, изјавио је данас шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт.
На сајму пројеката ЕУ у Београду под називом "ЕУ и Србија на делу", Девенпорт је рекао да се веома скоро планира потписивање финансијског споразума с Владом Србије како би та средства могла да се користе.
“Такође могу да најавим и потврдим одлуку од стране Европске комисије о издвајању више од 60 милиона евра из фонда солидарности намењених санирању последица прошлогодишњих катастрофалних поплава. Србија је (приликом издвајања ове помоћи) третирана као да је већ пуноправна чланица ЕУ“, рекао је Девенпорт.
Девенпорт је рекао да, када се уброји већ подељена помоћ за поплаве, укупан износ бесповратне помоћи ЕУ за те намене износи 173 милиона евра, што значи да је ЕУ највећи партнер Србије за превазилажење последица поплава. Подсетио је да је ово прва буџетска година у новом вишегодишњем финансијском оквиру ЕУ за период од 2014. до 2020. у којој је Србија са 1,5 милијарди евра за седмогодишњи период највећи корисник на Западном Балкану.
“Помоћ ИПА2 ће се фокусирати на мањи број већих сектора како би се интензивирало и убрзало приступање", казао је Девенпорт, додавши да су очекивани резултати поузданија државна управа, бржи судови, безбеднија храна и слично, што ће и грађани почети да осећају током тог процеса.
Истакао је да ће са овогодишњим средствима укупан износ грантова ЕУ Србији достићи три милијарде евра од 2000. године. Министарка без портфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић рекла је да ће Србија од ове године бити у могућности да користи ИПАРД средства за подршку пољопривреди.
“Очекујемо да ћемо 2016. године моћи да распишемо позиве за пољопривреднике“, рекла је она и додала да ову годину треба искористити за припрему пољопривредника за повлачење тих средстава.
Јоксимовићева је рекла и да је Србија добила могућност да значајан део средстава ИПА усмери кроз буџетску подршку секторским реформама, пре свега за реформу управљања јавним финансијама и државне управе. Шеф Канцеларије Европске инвестиционе банке у Србији Андреас Беикос рекао је да је од 2001, када је та банка почела да подржава Србију, потписано укупно 4,3 милијарде евра зајмова, од чега је повучено до сада 2,9 милијарди евра. Он је истакао да је та банка највећи зајмодавац српске привреде и да је највећа инвестиција ЕИБ на Западном Балкану финансирање фабрике Фијата у вредности од 500 милиона евра што је, како је додао, имала директне ефекте на економију земље.