Диковић: Најважнији изазов за Србију је актуелна ситуација на КиМ
Србија у овом тренутку није војно угрожена, а највеће безбедносне претње представљају етнички и религијски екстремизам, међународна мрежа организованог криминала и илегалне миграције људи мотивисане економским, политичким и безбедносним проблемима, изјавио је начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић.
"Ризик представља и учешће грађана балканских држава у оружаним сукобима на Блиском истоку. Најважнији политички, па и безбедносни изазов за Републику Србију је актуелна ситуација на Косову и Метохији", рекао је Диковић за лист "Данас".
Наводећи да терористички напади у Француској јасно показују да се безбедносно окружење променило и да је модерно друштво рањиво када су у питању нове и асиметричне претње, Диковић је рекао да је претња тероризма у Србији до сада испољавана на КиМ и југу Србије.
"Тренутне процене говоре да је вероватноћа организованог терористичког деловања у Србији мала, али нису искљућени појединацни терористицки акти. Чињеница је да Србија својим капацитетима и сарадњом и координацијом активности са медународним партнерима може да допринесе спречавању евентуалних терористичких активности", навео је он.
Према његовим речима, ове године планирано је да се војска опреми извиђачком опремом, оптоелектронским средствима, опремом за ваздушно осматрање и јављање, летачком и падобранском опремом, очекује се уводење у оперативну употребу прототипа ЛРСВМ "морава", самоходна хаубица "нора", а средином године у опитну јединицу треба да стигне и "лазар", савремено оклопно возило точка.
"Формирањем сталне мешовите радне групе за борбу против тероризма на седници Бироа за координацију рада служби безбедности одржаној 9. јануара, којој је председавао председник Владе, наша земља је показала да овом питању све надлежне институције прилазе с великом пажњом, како би се обезбедила сигурност грађана", рекао је Диковић.
На питање како гледа на потенцијално формирање војске Косова, он је одговорио:
"Кфор је фактор који гарантује стабилно безбедносно окружење на простору КиМ. Друге институције на КиМ које се представљају као безбедносне немају ни тај мандат нити капацитет".
Диковић је навео да није тајна да добар део технике ВС није на технолошком нивоу на ком бисмо желели да буде.