ВЛАДА СА КОФЕРОМ У РУКАМА: Дипломатска мисија Србије
За последњих 100 дана, премијер Србије је, заједно са српском делегацијом, обавио велики број званичних посета европским земљама, јасно показавши да је императив нове Владе оснаживање односа са европским партнерима, као и јачање угледа које Србија има у Европи, али и на светској мапи. Нова Влада је интензивно подигла своје дипломатске активности на највиши ниво у последњих двадесет година.
Након формирања нове владе, премијер је одлучио да му прва званична посета буде посета Сарајеву, као симбол важности односа Србије и БиХ, и као гаранција стабилности у региону. Приликом те посете премијер је изјавио да жели да гради поверење и неупоредиво боље односе са свим грађанима БиХ, те да је убеђен да је то у најбољем интересу за све.
Убрзо након посете Сарајеву, Србију су задесиле катастрофалне поплаве што је одложило дипломатске обавезе премијера и усмерило дипломатске активности ка прикупљању неопходне помоћи из целог света, где се још једном показало колики је углед Србија стекла у последње две године.
Током ванредног стања изазваног поплавама, премијер Србије се састао са премијером Републике Српске Милорадом Додиком са којим је вршио координацију акција у циљу заштите становништва од поплава.
Посета аустријског канцелара Вернера Фајмана
Након смиривања ванредне ситуације са поплавама, премијер је наставио са дипломатским активностима посетом Аустрији где се састао са највишим државним функционерима и привредницима. Због унапред заказаних обавеза аустријски канцелар Вернер Фајман није био у могућности да се састане са српским премијером, али је због тога дошао у посету Србији сматрајући нашу земљу стратешким партнером Аустрије.
Посета званичном Берлину
На позив немачке канцеларке Ангеле Меркел у прву званичну посету српског државног врха у последњих сто година, показало се колико је поштовање стекао премијер Србије Александар Вучић у Берлину. Српског премијера Меркелова је дочекала уз највише војне и државне почасти, интонирањем химни две државе, а такође је интересантно да је саобраћај у Берлину био обустављен. Важно је напоменути да је потпредседник САД Џон Бајден упутио писмо честитке и подршке новој влади и премијеру.
Лавров, Лукшић и Братушек о спољнополитичким односима
Почетком недеље премијер се састао са највишим представницима Руске Федерације, Словеније и Црне Горе. Угостио је министра иностраних послова Сергеја Лаврова, премијерку Словеније Аленку Братушек и потпредседника Црне Горе Игора Лукшића у циљу побољшања односа са значајним спољнотрговинским партнерима Србије. Такође је одржан састанак са премијером Мађарске Виктором Орбаном са којим је разговарано о унапређењу сарадње између две земље и преношењу искустава Мађарске Србији поводом приступа ЕУ.
Поред посете Немачкој, можда најзначајнији сусрет српског премијера Александра Вучића био је у Руској Федерацији где се састао са председником Владимиром Путином и премијером Димитријем Медведевим. Најзначајнија питања о којима је било речи приликом сусрета су била везана за изградњу Јужног тока, тренутну ситуацију у Украјини где је Србија истакла своју неутралност и поштовање обе стране као и да подстакне учеснике на дијалог, а све у циљу постизања компромисног решења. Такође је једна од тема сусрета била побољшање спољнотрговинске размене и повећање инвестиција превасходно у енергетском сектору.
Руски председник је изјавио након састанка са премијером Вучићем да Русија намерава да ојача односе са Србијом. “Ми не само да помно пратимо како се развија ситуација у Србији, него се и трудимо да активно учествујемо у развоју, пре свега у трговинско-економској сфери. Имамо добре заједничке пројекте, али још веће могућности”, казао је Путин.
За време Вучићеве посете Немачкој, у Београд је стигао Председник Белорусије Александар Лукашенко, кога је дочекао Председник Србије Томислав Николић. Током дводневне посете, Лукашенко је положио венац на Споменик незнаном јунаку на Авали, док су званични разговори одржани други дан посете.
О новим „хладноратовским“ тензијама, али и новим безбедносним изазовима на Балкану, разговарали су током јула, премијер Србије Александар Вучић и амбасадор САД у Београду Мајкл Кирби.
Разговор између Кирбија и Вучића трајао је више од сат времена и био је отворен, садржајан и пријатељски. Саговорници су разменили мишљење о кључним политичким, безбедносним, економским и свим другим темама од интереса за САД и Србију.
Председник Владе Републике Србије Александар Вучић састао се у Београду и са потпредседницом швајцарског парламента Кристом Марквалдер. Теме разговора биле су економске реформе, као и сет реформских закона који су усвојени или су у процесу усвајања у Народној скупштини. На састанку је било речи о ситуацији у региону Западног Балкана, која је оцењена као веома стабилна.
Циљеви дипломатских сусрета
Можемо приметити да је циљ интензивираних дипломатских сусрета са највишим званичницима најзначајнијих стратешких партнера Србије обезбеђивање подршке и размена искустава који ће олакшати пут Сбије ка уласку у ЕУ, као и показивање да је наша земља одлучна да у што краћем року изврши реформе и успешно заврши предприступне преговоре. Циљ Србије је да до краја деценије заврши предприступне преговоре и постане пуноправни члан ЕУ.
Треба напоменути да је прикупљање помоћи поводом катастрофалних поплава које су задесиле Србију једно од круцијалних питања која влада мора да реши у што краћем року јер је штета изузетно велика и Србија није у стању самостално да се избори са катастрофом која ју је задесила. Појачане дипломатске активности служе како би се унапредили већ добри спољнотрговински и инвестициони односи међу нашим партнерима. Неопходно је истаћи да су БиХ, Црна Гора, Словенија, Мађарска, Немачка, Русија, Кина, УАЕ и Аустрија са чијим представницима се премијер састајао, наши најзначајнији партнери.