Дивље депоније - јер бацамо смеће где стигнемо!
Процењује се да у Београду има око 300 дивљих депонија, али пре него што искритикујемо градску власт, требало би да знамо да су главни кривци за стварање ових еколошких катастрофа управо несавесни грађани, кажу у Секретаријату за заштиту животне средине.
Често виђамо нагомилане контејнере у приградским насељима, док у околним улицама нема ниједног. Због тога што људи морају да носе смеће и по неколико стотина метара, често се дешава да „направе пречицу“ и бацају на најближу празну парцелу. Врло брзо, од парцеле настаје дивља депонија. Пре него што кренемо са критикама надлежних служби, требало би да будемо свесни да смо сами криви за овакве проблеме, јер су за недостатак контејнера унутар насеља криви сами грађани, који не желе да се они налазе баш испред њихове куће.
„Градска чистоћа је поставила пластичне контејнере испред комшијине куће, али њему је сметало, па их је склонио мало даље низ улицу. Тај комшија се разбеснео, јер није хтео да му цела улица баца смеће испред куће, па је изгурао оба контејнера на главну улицу“, прича Слободан Митровић (60) из Калуђерице.
Подизање свести грађана
У Секретаријату за заштиту животне средине кажу да проблеми који настају као последица стварања дивљих депонија одражавају се и на грађане, те многи од њих указују на овај проблем. Чињеница је, међутим, да дивље депоније стварају управо грађани одлагањем отпада на местима која нису предвиђена за то, те су тако несавесни грађани искључиво одговорни за стварање дивљих депонија. Стога је неопходно постојање свести грађана о последицама оваквих поступака, којима се угрожава првенствено животна средина, па тако и здравље.
Комунална инспекција општине и комунална полиција су надлежни за предузимање мера против несавесних грађана, а Секретаријат је сачинио локални план управљања отпадом којим се предвиђа да се смеће скупља на изворним локацијама, уз коришћење подземних контејнера за комунални отпад.
Рециклажа
Предвиђена је изградња по једног рециклажног центра на територији свих градских општина, за одвојено сакупљање рециклабилног и комуналног отпада.
"Из тог разлога Секретаријат за заштиту животне средине израдио је у сарадњи са Урбанистичким заводом „Анализу за дефинисање локација за изградњу рециклажних центара – дворишта у складу са Локалним планом управљања отпадом града Београда 2011-2020“ чија је имплементација у току. Тренутно је и у изради и план постављања контејнера за одвојено прикупљање рециклабилног и комуналног отпада из домаћинства чијом применом ће се сав рециклабилни отпад одвајати већ на извору тј. у самим домаћинствима. Усвајање и почетак примене плана се очекује већ у току ове године за поједине општине а у току следеће и за остале“, рекли су нам из Секретаријата за заштиту животне средине.
Такође, подстиче се и предаја и издвајање секундарних сировина на самој депонији. Сам откуп рециклабила спроводи ЈКП “Градска чистоћа“ по утврђеном ценовнику.
Ко је надлежан?
Градска чистоћа је надлежна за 11 градских општина: Чукарица, Нови Београд, Палилула, Раковица, Савски венац, Стари град, Вождовац, Врачар, Земун, Звездара, и Сурчин. А за обављање ових делатности на територији осталих шест градских општина надлежна су комунална предузећа које су организовале скупштине ових општина: Гроцка, Младеновац, Сопот, Барајево, Лазаревац и Обреновац.
Град је издвојио 15 милиона динара за уклањање дивљих депонија, а чишћење се врши по приоритетима. Прва на листи је Палилула, депонија у Вука Врчевића и Великом блату, Земун у Слободана Бајића (индустријски пут), Звездара у Нине Кирсанове, Стари град у Мике Аласа и Дунавској, Раковица на Миљаковачким стазама као и још преко 60 локација.
Депонија на крову зграде
Што се тиче питања о отпаду на крову зграде у улици Османа Ђикића 25, контактирано је јавно комунално предузеће „Градска чистоћа“, које нас је обавестило да нема сазнања као ни притужбе грађана о отпаду на овој локацији. Сазнали смо да Секретаријат нема овлашћење за поступање у оваквим ситуацијама, с обзиром да су станови у стамбеним зградама у власништву приватних лица, а одржавање истих је у надлежности тих лица или субјекта којима је поверено одржавање.
Депоније на јавним и приватним парцелама
За санирање депонија које се стварају на јавним површинама, надлежно је Јавно комунално предузеће „Градска чистоћа“, док су за уклањање депонија које се стварају на приватним парцелама одговорни власници тих парцела.
Проблеми насталих дивљих депонија се решавају, али да се не би стварале нове депоније, потребно је да подигнемо грађанску свест и да их сами не стварамо.