ДОБРО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ! Због овога могу да вам закуцају на врата и наплате казну од 5.000 динара
Ово сваком може да се деси, а казне су папрене
Комунална инспекција контролише коришћење расхладних уређаја по граду. Комшије и пролазници се жале због клизавих тротоара и мокрих зидова зграда.
НОВИ УДАР НА КУЋНИ БУЏЕТ ПУШАЧА: Ове цигарете од сада ПЛАЋАТЕ СКУПЉЕ
Клима уређаји због високих дневних температура у главном граду раде и дању и ноћу. Ипак, немарне власнике расхладних уређаја угођај би могао скупо да кошта уколико је црево са кондензованом водом изведено директно на тротоар, пишу Вечерње новости.
И док појединце казна може стајати 5.000 динара, на рачун фирме може да стигне прекршајни налог са целих 25.000 динара.
Од 5.000 до 50.000
Излазак Комуналне инспекције на терен и утврђивање да се кондензат клима-уређаја излива на спољни зид, суседну зграду или тротоаре, грађане би озбиљно могао да кошта. Преузећу стиже казна од 50.000 динара, а одговорном лицу 5.000 динара.
Предузетник ће платити 25.000 динара, док је за физичко лице прописана свота од 5.000 динара. Уз то издаје се и прекршајни налог. Износом од 50.000 до пола милиона динара кажњава се правно лице, ако постављањем "климе" или другог уређаја оштети зграду и угрози безбедност околине.
Жалбе комшија и пролазника који се нађу на мети цурења клима-уређаја на пешачким зонома и тротоарима централних градских улица, власници би морали озбиљно да схвате. У супротном, на њихова врата могла би да покуца комунална инспекција са стриктним одредбама Одлуке о комуналном реду, које се односе на постављање клима-уређаја.
РОДИТЕЉИ, ПОЖУРИТЕ! Ако испуњавате ОВЕ УСЛОВЕ следује вам и до 73.000 ДИНАРА
“Клима-уређај поставља се тако да се онемогући изливање кондензата на спољне делове те зграде, суседне зграде, као и директно изливање на површину јавне намене, односно површину у јавном коришћењу”, наводи се у Одлуци о комуналном реду Града Београда.
"Уређаји се постављају на начин којим се не доводи до оштећивања саме зграде, суседне зграде и не угрожава безбедност грађана и околине", додаје се у одлуци.
ШТА КАЖУ СТРУЧЊАЦИ: Да ли ће због пада цена нафте ПОЈЕФТИНИТИ ГОРИВО У СРБИЈИ? (ИНФОГРАФИК)
Град Београд прописао је и да се црево за одвод кондензоване воде не сме спроводити у олуке, као ни до саме земље, односно тротоара. Наиме, правило каже да црево мора да се спроведе назад у стан. Како објашњавају из градске комуналне инспекције, повезивањем одводног црева клима-уређаја већег број станова на олук зграде може доћи до оштећења олучних цеви, па и до оштећења и нарушавања изгледа фасаде и целе зграде.
У оваквим случајевима комунални инспектор констатује повреду одредаба одлуке и предузима мере у складу са овлашћењима датим Одлуком о комуналном реду.