Додик: Американци тражили новац у замену за независну РС
Посао са утицајном лоби групом у САД, која је у високим круговима америчке политике требала да заступа план о независној Републици Српској, пропао је јер је цена била превисока за српски ентитет у Босни и Херцеговини.
Председник Републике Српске, Милорад Додик изјавио је да су изгледи за независност Републике Српске били озбиљни после његовог доласка на премијерско место, али да је недостатак новчаних средстава на концу потро ту могућност. Притисак Сједињених Држава на институције и политичаре у РС "био је константа којој је Додик покушао да се одупре":
"Ако хоћете да се од неког одбраните, морате да га упознате. Моји људи и ја смо схватили да ако хоћемо да се одупремо притиску Американаца, морамо наћи неког да ради за нас, а да је Американац" - рекао је председник РС 8. септембра, гостујући у "Ћирилици" Миломира Марића.
Тиме вођени, Додик и његови сарадници ступили су у додир са "релевантном лоби групом" коју су водили Џек Квин, истакнути члан демократа, и Ед Гилеспи, саветник Џорџа Буша Млађег од 2007. године. Направљена је стратегија деловања.
"Један од њих ми је рекао: Председниче, да ли хоћете независност? Рекао сам да. Кажем му, колико кошта. Кад ми је рекао, заледио сам се" - Додикове су речи.
Трошкови консултовања за четири године износили су десет милиона долара, док за пун износ Република Српска није имала новца јер је "цена била довољно висока да ју је тешко достигнути". Приде, у целу причу су се умешали политичари из Федерације БиХ, који су повукли своје везе, не би ли осујетили накане вођства из Бања Луке.
"Десет арапских компанија, клијената фирме "Квин, Гилеспи и сарадници", написало је писмо (лобистима, тј. фирми) у коме је стајало да ће повући своје аранжмане код њих ако наставе са лобирањем за Републику Српску" - завршио је Додик.
Конретан део учешћа у емисији налази се на око 75. минута од почетка.