ЕКОНОМИСТИ: Долазак Кинеза је добра вест, стижу инвестиције
Трећи самит шефова владе Кине и земаља централне и источне Европе, који је почео данас, донеће нам инвестиције и прилику да покренемо замрлу привреду, сматрају стручњаци из области економије.
Професор доктор Љубомир Маџар верује да ће самит донети мало оптимизма и привредног полета.
''Отвориће наде у нашем пословном свету који ће захваљујући томе моћи и хтети да се и сам упусти у одређене пословне подухвате. Покренуће се, дакле, нешто у нашој средини која је прилично инертна и умртвљена. То је прво, друго је то да би, с обзиром да ради са више земаља истовремена, Кина могла да послужи као медијум за додатно повезивање са неким другим привредама, укључујући и оне у нашем суседству. Јер, Кина ће радити у петнаестак земаља па ће сама та чињеница допринети успостављању неких веза. И не само са Кинезима, већ и колатерално'', каже Маџар.
Он наводи да ће доћи и до улагања, што је важно јер нас је оскудица притисла са свих страна, али подвлачи и трансфер технологије.
''Кинези су много научили у претходних 35 година. Тако да могу понешто да поуче и друге. А успостављање веза између европских партнера и Кине омогућиће и струјање технолошких знања. У сваком случају, долазак Кинеза је добра вест за привреду Србије и треба се надати резултатима'', закључује Маџар.
Економиста Бојан Димитријевић сматра да је скуп изузетно користан за Србију.
''Кинези имају средства која су спремни да инвестирају у инфраструктуру, а то је оно што нама посебно треба. Према томе, стратешка сарадња са Кинезима на плану инвестиција у инфраструктуру је најважнија ствар која може да се очекује од тог скупа и у будућности. Наравно, пожељно је да буду укључени и други партнери јер постоје пројекти који имају регионални значај'', каже Димитријевић.
Александар Стевановић, бивши саветник министра привреде, нешто је опрезнији у проценама, рекавши да "не очекује превише".
"У претходном периоду нисмо знали најбоље да склапамо послове са Кинезима. Ипак, добро је да се састају државници у Београду пошто за нашу земљу што није била карактеристика дуже време. Од наше Владе зависи да ли ће увидети шта је кључ да се привуку инвеститори", нагласио је Стевановић.
После 28 година премијер Кине борави у Србији, а значај његове посете, као и политичког и економског аспекта самита, данима је главна тема у јавности.
Погледајте и: