ЕУ ИМА ВЕЛИКИ ПРОБЛЕМ: Пуна је квази-Европљана!
Мигрантска криза је само врх леденог брега пробема с којима се Европска унија бори.
Након дебате о стању унутар ЕУ, одржаној пре само недељу дана у Риму, показало се да интереси појединих националних држава и те како могу да пољуљају стабилност уједињене Европу до њених темеља.
Бивши премијер Луксембурга и председник Европске комисије Жан Клод Јункер најбоље је описао муку која тренутно разједа Европску унију до њених темеља: "Имамо превише Европљана на одређено време".
ЗА ШАКУ МИГРАНАТА: Пораз Европе пред Анкаром отворио врата и другима да је условљавају
Он је присутне званичнике упозорио да се некадашњи "осећај заједничке политике ЕУ потпуно изгубио".
- Има пуно сталних Европљана када се узима, али да када је давање у питању многи постају Европљани само на одређено време - истиче Јункер.
Након последњих проширења постало је јасно да себични национални интереси разједају "породицу европских народа", а мигрантска криза само је на светлост дана избацила сву "европску прљавштину" које је годинама гурана под тепих.
ЉУБИЧАСТЕ МОГУ ОТИЋИ У ИСТОРИЈУ: Укида се новчаница од 500 евра?
Оно што ЕУ данас највише недостаје је кохерентна европска визија.
Мигрантска криза открила симптоме
Европска комисија данас бије љуту битку да обезбеди договор са европским владама о општеприхваћеном начину прерасподеле мигранта ширем Европе, како би се смањи притисак на Грчку и Италију. Овоме се највише противе релативно нове чланице ЕУ, земље бившег источног блока, које су радо узеле новац из заједничких европских фондова чим су постале чланице, али су брже боље устукнуле пред зајдничким европским проблемима.
За сада, Чешка, Мађарска, Пољска и Словачка противе се било каквом систему квота за расподелу мигранта. За њих, велики проблем представља интеграција неевропског становништва, нарочито муслимана, јер би они радије да се населе у Немачку или неку од других и богатијих европских држава.
ДЕСЕТ ОДАБРАНИХ: Знате ли где је у Европи најбољи животни стандард?
Но, сагледавши све ово, чини се да је Јункер ипак погрешио. Тако се не понашају "Европљани на одређено време". Тако се понашају квази-Европљани, јер како друкчије објаснити људе који свесно прихвате да репрезентују одређени сет идеја и норми понашања, а онда се окренули за 180 степени и радили све супротно
ЕУ је илузија?
Још мрачнију слику данашње Европе представио је председник Европског савета Доналд Туск, који је након скупа у Риму рекао да је "идеја једне европске породице, једне визије… била је илузија".
Он сматра да је постало узалудно инсистирати на "заједничком идеалу европске нације", али да се нада да ће, када је реч о заштити спољних граница и мигрантској кризи, ипак победити "заједничка политике здравог разума".
Да је уједињена Европа данас у шкрпцу говори и чињеница да су евроскептичне партије, непријатељски настројеним према дубљим ЕУ интеграцијама, прошле боље него икад на последњим изборима за посланике Европског парламента. Они сада чине четвртину од 751 европских посланика.
АКО МОГУ СРБИ, МОЖЕМО И МИ: Ево на шта се позивају заговорници иступања Британије из ЕУ
Централна тема кампање евроскептика била је страх да би ЕУ могла да еволуира у "супердржаву" која би ограничила националне суверенитете држава чланица. Они наводе да је интеграција еврозоне управо доказ тога.
Са друге стране, проевропски политичари се ипак надају да ће садашњи проблеми свима показати да постоји решење и да оно лежи у јачој Европској унији.