Ево ко је спречио да Кобане падне!
Пре две недеље светски медији су већ имали припремљене текстове о паду граду Кобанеа на турско-сиријској граници јер је било јављено да џихадисти већ имају трећину града. Брусила су се пера за напад на Турску и њену политику САД и све остале, а онда - позитиван шок.
Кобане не само да није пао, него су у неколико следећих дана борци Исламске државе избачени из свих четврти које су држали под контролом. У ваздуху је било питање - шта се догодило ? А овај је викенд коначно и та мистерија разрешена. Наиме, у пресудном тренутку, кад је град заиста био пред падом, у борбе су се укључили припадници британских специјалних јединица, познати САС-овци ( САС је скраћеница од Специал Аир Сервице, Посебне ваздушне јединице, прецизније падобранци).
Било је познато да су снаге САС-а заједно са америчким специјалним јединицама размештене као саветници Курдима у Ираку, али сада је откривено и да су активно учествовале у пресудној бици за спас Кобанеа, и то у сарадњи са припадницима америчке јединице Делта Форце.
Главни задатак британских специјалаца било је означити циљеве како би ваздушни напади коалиционих снага, предвођених САД-ом, били што прецизнији и џихадистима нанели што веће губитке. И направили су, наводе војни извори, изванредан посао. Тако су као циљ, на пример, успели да означе локацију на којој су се окупљали џихадисти који су затим директно погођени серијом тешких бомби, чиме су ИС-у нанесени велики губици. Затим су авионе навели на конвој у ком су били тенкови, оклопна возила и камиони са залихама муниције, пише ''Јутарњи лист''.
Војни извори су потврдили да су амерички пилоти били изузетно задовољни послом који су на терену обавили припадници САС-а јер су их изузетно прецизно наводили на циљеве, па им је и учинак био готово стопроцентни. Управо је њихово прецизно детектовање кључних мета подстакло коалицију да интензивира ваздушне нападе и тако је Кобане спашен .
Британски командоси су све то време деловали тајно. ИС није сазнао да су распоређени на самој линији фронта, а каткад чак и иза његових јединица, живели су од оно мало хране што су понели са собом, а и воду су користили врло рационално.
Осим тога, деловали су и борбено и у сарадњи са бранитељима града успешно зауставили напредовање џихадиста са бокова према граду у неколико наврата - кључна улога била им је организациона, али због осетљивости ситуације укључили су се и у окршаје.
Ситуација у Кобанеу је сада битно боља, иако се и даље налази под нападима ИС-а. Град је сада за ИС постао симбол јер је реч о првом циљу који нису успели да освоје у налету, а у тој су борби изгубили најмање 400 бораца и значајну количину борбене опреме. Бранитељи града убрзо очекују распоређивање око 150 курдских пешмерга из Ирака који су дошли са тешким наоружањем.
Погледајте и: