Ево колико просечан студент мора да ради да би сам платио школарину
Високе цене школарина у Србији утолико су већи проблем што се студентима уопште не пружа прилика да их отплате кроз рад. Просечна школарина у Србији износи 100.000 динара а зараде на пословима преко омладинских задруга су толике да се њима може отплатити тек трећина или половина овог износа.
Посао преко омладинске задруге
На првом месту, посао у омладинским задругама налази се скоро једнако тешко као да га чекате на бироу. А када се коначно укаже неко упражњено место за рад, дневнице су тако мале да зарада често не пређе ни 1.000 динара по дану, пише 24sata.rs.
Чишћење пословних простора и паковање и слагање робе у магацину плаћа се између 140 и 160 динара по сату. То значи да би за отплату школарине од 100.000 динара, студенти морали да чисте чак 714 сати или више од 90 дана по осам сати.
Они који су срећније руке и добију посао хостесе, зарађиваће 2.000 динара по дану, што значи да би школарину отплатили после пуних 50 дана рада и то под условом да овај новац не троше ни на шта друго.
Кредити за школарине
Друга опција да се плати школарина су банкарски кредити. Они се одобравају у износу од највише 5.000 евра, с роком отплате који се креће од 12 до 60 месеци.
Кредите, наравно, могу да подигну стално запослени грађани (у овом случају родитељи), а висина рате не сме да пређе 30 одсто месечних примања.