Ево због чега су подносили отказ европски политичари
Подсетимо се неколико примера у којима су високи државни функционери, премијери и председници подносили оставке, чак и пре него што им је доказана кривица. За неке од њих накнадно се утврдило да нису криви.
Немачка министарка плагирала докторат
Немачка министарка образовања Анете Шаван је прошле године поднела оставку, након што је утврђено да је њена докторска дисертација заправо плагијат. Шаван је поднела оставку након што је Универзитет у Дизелдорфу утврдио да је преписала делове своје дисертације, те јој је одузета титула доктора наука.
Британска министарка превише трошила
Британска министарка културе, медија и спорта Мариа Милер, поднела је оставку након критика да је ометала истрагу о својим службеним трошковима. Милер се нашла под притиском лабуриста, али и својих колега конзервативаца, због тога што је превише трошила. Наређено јој је да у државну благајну врати 5.800 фунти које је неоправдано узела у име службених трошкова. Иако је Давид Цамерон подржао своју министарку, она је навела да њен случај отежава витални рад владе, што је премијер прихватио.
Немачки председник је имао превише пријатеља предузетника
Због злоупотребе положаја и искоришћавања добрих веза с истакнутим немачким предузетницима оставку је поднео и немачки председник Кристијан Вулф. Немачки председник сумњичио се за "извлачење предности" од својих познанстава са предузетницима. "Имао сам грешке, али сам увек био искрен. Одлучио сам се на оставку како би се што пре све расветлило, и како би сви сазнали истину ", рекао је Вулф.
Словенску министарку медији оптуживали за корупцију
Словенска министарка здравства Аленка Троп Сказа је поднела оставку након само месец дана проведених на тој функцији, а као разлог за одлуку навела је медијски притисак, због навода о корупцији које она оповргава. Локални медији оптуживали су министарку Сказу за корупцију, с обзиром на то да је грађевинска фабрика њеног супруга често сарађивала с болницама.
Премијер Новог Јужног Велса добио на поклон вредну боцу вина
Последњи у низу случајева оставки високих државних функционера је случај премијера аустралијске државе Нови Јужни Велс Барија О' Фарела, који је данас поднео оставку, након што се открило да је лагао око примања на поклон боце вина вредне 3.000 аустралијских долара. О' Фарел је одлуку о оставци донео је након што су детективи открили његову руком писану поруку захвале на боци вина “Пенфолдс Гранге” из 1959. године, само дан након што је порекао да зна било што у вези с тим. Спорну боцу вина О' Фарел је добио од бизнисмена и адвоката Ника Ди Гиролама, повезаног са заступником парламента Новог Јужног Велса Едијем Обеидом, којег истражује независно државно антикорупцијско повереништво.
( index.hr )