Европа убризгава милијарде у привреду: Има ли ту шансе и за Србију?
ЕЦБ, ће по ранијој одлуци, месечно убризгавати у привреду ЕУ 60 милијарди евра, купујући државне обвезнице, почевши већ од марта. Да ли Србија може да има корист од овог корака?
Да ли ће део тих средстава стићи и до наше земље, зависиће од нас, оценили су економски експерти.
Председник Савеза економиста Србије (СЕС) Александар Влаховић је оценио да су могућа два ефекта - један позитиван и један негативан за нас.
"Могуће је да ће због повећања новчане масе, у еврозони доћи до померања девизног курса, али исто тако је могуће, да као последица упумпавања 60 милијарди евра месечно односно 1.000 милијарди евра до септембра 2016. године, да ће то позитивно утицати и на повећање економске активности", објаснио је Влаховић.
Ако то буде позитивно утицало, а Влаховић верује да хоће, јер постоји пример САД који су на тај начин интервенисале у периоду кризе 2009. године, оцењујући да ће то повећање економске активности повећати перформансе привреде еврозоне, обезбедити стабилизацију евра и његово јачање у будућности.
"Дакле, могућ је непосредни краткорочни монетарни ефекат у смислу смањења курса евра, али на дуги рок верујем да ће евро да расте", додао је он.
Говорећи о ефектима мера ЕЦБ на Србију, Влаховић је рекао да то повећање ликвидности за нас добро, јер је пре неколико година, новац из периферије еврозоне, одлазио ка центру еврозоне, односно из земаља које нису чланице ЕУ одлазио ка централи, тако да су банке смањивале своју кредитну изложеност, раздуживале су се и то је био случај и код нас.
"Уколико је та новчана маса већа, биће израженија већа ликвидност и могуће је да један значајан део тих нових инвестиција заснован на упумпавању средстава ЕЦБ заврше и код нас.
Да ли ће се то и десити, зависи од нас. Зависи у којој мери ћемо бити конкурентнији у односу на друге земље. Данас у свету постоји једна оштра утакмица земаља када у питању привлачење страних инвеститора", закључио је Влаховић.
Сениор експерт у агенцији FX Лидер Ана Михајловић рекла је да смисао мера ЕЦБ јесте да ослаби евро, како би роба из ЕУ била конкурентна на страном тржишту, подсећајући да је у еврозони инфлација тренутно јако ниска, тачније, ушла је већ у зону дефлације на око 0,6 одсто.
"То је један од основних разлога, поред огромне незапослености, зашто се ЕЦБ коначно после сличног начина спровођења монетарне политике Америчких федералних резерви у САД и Централне банке Велике Британије одлучила за овакав корак", предочила је Михајловићева.
Према њеним речима, очекује се и даљи пад евра, нарочито у односу на долар, зато што се очекује да долар, услед одличног економског опоравка САД настави да расте.
То може да утиче на то да евро у односу на долар значајније да падне, а према неким прогнозама и да достигне однос долар - евро 1:1, односно, да им се изједначе курсеви, оценила је Михајловић.
Влада Србије, међутим, покушава и донекле успева да курс динара одржи стабилним, а могуће је да ће динар ојачати услед најављених мера ЕЦБ и слабљења евра према водећим западним валутама, закљуцила је Михајловић.
Европа спасава привреду у кризи
За Европу је, оцењују аналитичари АП, прави тренутак да прибегне програму квантитативног попуштања - привредни раст је слаб, стопа незапослености висока а инфлација ниска и све су веће бојазни да ће се регион суочити са хроничном дефлацијом.
Куповина обвезница ће помоћи у борби са том пошасти "упумпавањем" свежег новца у економију, повећањем инфлације и појефтињењем кредита, али и ублажавањем услова за узимање кредита. Евро ће ослабити, што је подстицај за извоз.
Прочитајте и: