КО ХУШКА НАВИЈАЧЕ ДА СЕ ТУКУ: Да ли сте знали зашто није било сукоба на предходним ЕП (ВИДЕО)
Због чега последњих дана гледамо дивљање навијача на Европском првенству у Француској? Због чега се то није дешавало на првенствима 2008. и 2012. године?
Према дефиницији, Европско првенство у фудбалу или на енглеском - УЕФА Еуропеан Championship представља најважније међусобно такмичење европских фудбалских селекција. Ова спортска манифестација се одржава од давне 1960. године и од тада сваке четврте године. Такмичење је у почетку носило назив Куп европских нација - УЕФА Еуропеан Натионс Цуп све до 1968. када мења име у оно које се данас користи.
До 1976. на завршном турниру су учествовале само четири репрезентације, од 1980. број се повећао на осам, 1996. на шеснаест учесника, а од 2016. на завршном турниру учествују чак 24 репрезентације.
ХИТ: Навијачи Ирске викали "Устаните за француску полицију", а њихов одговор је КРАЉЕВСКИ (ВИДЕО)
Некад је био фудбал, данас је то политика
Током 2008 године, Европско првенство је одржано у две земље. Аустрија и Швајцарска су биле домаћини првенства. Тада је Шпанија победила Немачку у финалу и постала други пут европски шампион након 1964. године. Треће место припало је Русији, а четврто Турској.
Године 2012. првенство је одржано опет у две државе, у Пољској и Украјини, када је Шпанија трећи пут узела титулу шампиона победивши Италију, док су треће и четврто место припали Португалији и Немачкој.
Данас гледамо првенство које се одржава у Француској и у коме за разлику од претходних када је учествовало 16 екипа, учествују чак 24 репрезентације као што је поменуто. Међутим, не гледамо само првенство и дешавања на стадионима већ и око њих, а можемо чак приметити и оно што могу бити назнаке умешаности високе политике у овај спортски догађај.
Погледајте зашто РУСКИ НАВИЈАЧИ БИЈУ АЛБАНСКЕ НАВИЈАЧЕ где год их виде! (ВИДЕО)
Зашто се навијачи туку у водећој земљи ЕУ, а нису се тукли у Украјини?
Политички гледано, сва три првенства се дешавају у доба одређених социјалних, економских и геополитичких превирања и догађаја.
Треба поменути да је у години првенства 2008. свет па и Европу задесила највећа економска криза после оне из тридесетих година прошлог века, и да се од тада до данас свет још увек није довољно опоравио од последица економске кризе. Према мишљењу многих економиста, она и даље траје.
Исте те године беснео је рат у Јужној Осетији, Абхазији и Грузији, када су грузијске снаге напале руске војне патроле. Председник Русије тада је био Дмитри Медведев а премијер Владимир Путин. Исте године је Барак Обама изабран за председника САД-а, а наредне је ступио на власт.
МОЖЕ И ДРУГАЧИЈЕ: Лепша страна навијача у Француској (ФОТО)
У 2012. години током марта месеца Путин побеђује на председничким изборима у Русији. У Француској на власт долази Франсоа Оланд, актуелни француски председник који је на изборима победио Николу Саркозија. Сви знамо да је овај други био један од главних подстрекача у свргавању либијског лидера Моамера ел Гадафија, а управо тај Моамер ел Гадафи упозоравао на сценарио који се сада дешава у Европи.
Данас смо сведоци немира и сукоба током одржавања фудбалског првенства у Француској. На претходним првенствима таквих догађаја није било у тим размерама, ни током 2008, ни током 2012. године.
Поставља се питање зашто данас гледамо навијачко насиље на улицама Француске (која важи за једну од водећих земаља ЕУ па и НАТО-а, као и за једну од најразвијенијих светских и европских земаља) а да се такве ствари нису виђале на улицама Украјине, Пољске, Аустрије и Швајцарске током претходних првенстава?
"ЕП У ФУДБАЛУ БИ ТРЕБАЛО ПРЕКИНУТИ": Прети ли Француској нови терористички напад?
Како је арапско пролеће утицало на туче навијача
Одговор на тако нешто може се пронаћи у променама које су последњих година погодиле како Европу, тако и читав свет. Свет је од 2010. године гледао почетак Арапског пролећа које и даље траје кроз дешавања у Сирији, Ираку (сукоби од раније, пре Арапског пролећа), Јемену, Египту, Либији итд..
Ове државе (осим Египта) су суочене са ратом великих размера. Арапско пролеће је на крају за последицу имало појаву тзв. Европске мигрантске кризе, после које Европа никад више неће бити као пре. Десетине па и стотине хиљада људи укључујући жене и децу кренуће пут Европе бежећи од рата и немаштине. У тим хиљадама људи било је највише несретника али и оних који су искористили ситуацију да се инфилтрирају у Европу и чија досијеа указују да су припадали разним радикалним терористичким групама. Широм Европе, у земљама на мигрантској рути избијају нереди и сукоби полиције и миграната.
Прилив великог броја миграната постаје узрок јачању национализма и десничарских политичких опција у земљама на мигрантској рути па и шире. Ксенофобија, расизам, нетрпељивост на једној страни, а на другој, старе навике миграната, стране за укус Европљана, окренутост исламским вредностима, силовање европских жена од стране миграната у Немачкој, Француској, Шведској створиће климу опште несигурности у Европи. Томе треба додати и терористичке нападе широм Француске у којој живи велики број муслимана из арапског света. Све то је доста подгрејало атмосферу пред одржавање највеће европске спортске манифестације.
КАКО 200 РУСА ПРЕБИЈЕ 1.000 ЕНГЛЕЗА: Овако Путин види тучу навијача на ЕП
Међутим, не треба оптуживати мигранте за све што се дешава у Европи. Насиље и нереде на улицама Марсеја, Лиона и Париза током овогодишњег Европског првенства у фудбалу нису правили мигранти већ хулигани из разних европских земаља, првенствено Енглеске. У тучама на улицама учествовали су енглески, руски, француски, албански навијачи. Сви добро знамо какви су енглески навијачи када су спортска такмичења у њиховом „дворишту“ а када су у питању она у Европи.
Да ли је политика ту умешала своје прсте?!
На Јутјубу и друштвеним мрежама су се појавиле разне информације о томе ко стоји иза тих нереда у Француској. Да ли је политика и ту умешала своје прсте? Не треба занемарити нити одбацивати и ту могућност.
Западни медији углавном за нереде оптужују Русију и руске навијачке групе и њихове изгреде доводе у везу са државним врхом ове земље. Недавно су се појавили и снимци руских навијача како тренирају у камповима и како се спремају за туче. Међутим не треба окривити Русију за све што се догађало у Француској протеклих дана. Шта је са дивљањем енглеских хулигана? Историја њиховог хулиганства је много богатија од руске. Постоје снимци на којима се види како туку становнике француских градова, тамнопуте Французе као и муслимане. Притом да не причамо шта су поред тога радили на француским улицама.
Да ли је британски врх, ФС Енглеске или било ко у Британији због тога јавно прозиван? Није. Да не помињемо начин на који се репрезентација Албаније пласирала на овогодишње Европско првенство.
Догађај у Београду, када је Албанија играла против Србије и провокација која је уследила, прошла је некажњено од "праведника“ из УЕФА-е. Иста та организација је разматрала могућност искључивања Русије са првенства због "провоцирања и напада на енглеске навијаче“! Дакле, очигледно је да је овогодишње Европско првенство доста обојено политиком.
КРВАВИ ПИР И ГАЖЕЊЕ: Рус је ставио камеру у груди, латио се флаше и залетео на Енглезе! (ВИДЕО)
Зашто није било нереда на првенствима 2008. и 2012?
Фудбалски рат
Фудбалски рат (шп. Ла guerra дел фúтбол) био је краткотрајан рат вођен између Салвадора и Хондураса 1969. године. Узрок рата је био економске природе, односно питања имиграције из Салвадора у Хондурас. Тензије проузроковане овим питањем су се поклопиле са нередима који су избили током друге рунде квалификација за Светско првенство у фудбалу 1970. Рат је почео 14. јула 1969, када је Војска Салвадора извршила напад на Хондурас. Организација америчких држава је преговарала о прекиду ватре у ноћи 18. јула, што је довело до потпуног прекида ватре 20. јула. Салвадор је повукао своје снаге почетком августа.
Европско првенство у фудбалу 2008. одржано је у Аустрији и Швајцарској, земљама са стабилним бирократизованим државним системима, који би било какву појаву екстрема сасекли у корену. Да се данас првенство одржава у ове две земље, у Аустрији би можда дошло до сукоба навијача и мигрантских група које су смештене у овој земљи. Док се таква ситуација никад не би десила у Швајцарској, јер је ова земља далеко позната по својој политичкој стабилности.
Када су у питању Пољска и Украјина, и да се првенство у овим земљама данас одржава, ситуација би била далеко напетија него што је то случај са Француском. Знамо да је Украјина у рату са Донбасом (источним делом своје земље), да је Русија вратила Крим под своје окриље и да је присутан висок степен напетости у овој земљи. Када је одржано ЕП у овој земљи на власти нису биле прозападне странке у Украјини већ проруски оријентисан председник Јанукович. У Пољској су се претходних дана одржавале војне вежбе НАТО-а, а Пољска је традиционално доказана НАТО чланица и велики савезник САД-а. Поред тога Пољска је тврдокорна римокатоличка земља која је имала битну улогу у урушавању некада јаког Совјетског Савеза, а поред тога постоји историјско наслеђе лоших односа између Пољака и Руса.
КАД СЕ ПОЛИТИКА ПРЕСЕЛИ НА СТАДИОНЕ: "Енглески НАВИЈАЧИ у сукобу са руским ХУЛИГАНИМА!"
Да ли ће се немири у Француској наставити након испадања Русије и Албаније, остаје нам да видимо, с обзиром да су Енглези и даље у игри за трофеј.
Дакле, сва дешавања у Европи укључујући напетости поводом потенцијалних нових терористичких напада у Француској током трајања фудбалског првенства, криза у односима ЕУ-Русија, мигрантска криза, раднички протести широм Европе а нарочито у Француској, додатно подгревају целу ситуацију. Криза у односима НАТО-Русија, недавни излазак Британије из ЕУ створиће свакако нову економску и политичку климу у Европи па и свету. То ће се свакако одразити и у спортским манифестацијама.
Поменимо само пример Мађарске која је снажно ојачала у ових неколико година од када је Виктор Орбан на власти, који води снажну националну политику у смеру јачања економске независности Мађарске. Данас Мађари после 40 година опет играју феноменалан фудбал. Јака држава значи и јак спорт.
ЕНГЛЕЗИ СУ ДЕВОЈЧИЦЕ! Руси ПЕСНИЦАМА сада крећу на ХРВАТЕ, а НАВИЈАЋЕ за "браћу" УКРАЈИНЦЕ