Гојковић: За Србију је веома важно питање права и положаја мањина
БЕОГРАД - Председница Скупштине Србије Маја Гојковић изјавила је да је за Србију, као мултиетничку државу, веома важно питање права и положаја националних мањина и обезбеђивање да оне задрже свој национални идентитет, као и да истовремено буду интегрисане у друштво.
"Значај је тим већи пошто ова област спада у најзначајније области европског законодавства", рекла је Гојковић на конференцији "Грађанско представљање и политичко заступање националних и етничких мањина" у Скупштини Србије.
Она је подсетила да су међу најважнијим поглављима током преговора о чланству 23 и 24, која се тичу основних права и слобода, права националних мањина, верских слобода и свега онога што спада у основна људска права и додала да је због тога поштовање мањинских права и доношење квалитетнијих и примењивих закона један од главних задатака скупштине.
Истичући да је у Србији поштовање националних и мањинских права гарантовано Уставом, законима и ратификованим међународним актима, указала је да се међу најзначајнијим законима из те области убрајају, Закон о заштити права и слобода националноих мањина, Закон о националним саветима...
"Желим да напоменем и да је један од првих закона који је скупштина усвојила у овом сазиву, био Закон о изменама и допунама Закона о националним саветима националних мањина", истакла је Гојковић подсетивши да је у скупштини основан и Одбор за људска и мањинска права.
Гојковић је подсетила овом приликом да су избори за националне савете у Србији спроведени 26. октобра ове године, регуларано и према свим стандардима демократског друштва.
"Тренутно смо у процедури конституисања националних савета, који ће бити најзначајније иституције за очување и унапређење културног идентитета и остварења права националних мањина", рекла је председница парламента.
Она је посебно истакла да је Србија посвећена чланству у Европској унији и да у Скупштини Србије постоји пуна подршка том приоритету.
"То је још један показатељ чврстог опредељења нашег народа да спроведемо реформе и тиме убрзамо европске интеграције, учврстимо темеље демократије и владавине права, обезбедимо економски развој и унапређење грађанских права свих људи који живе у Србији", навела је Гојковић.
Говорећи о спољној политици, она је нагласила да је унапређење регионалне сарадње један од приоритета и позвала колеге из региона да заједнички раде на интегрисању ту земаља у ЕУ, "јер без међуосбне сарадње нема напретка ни за једну земљу понаособ".
Погледајте и:
Националне мањине као одраз друштвеног развитка
Гојковић: Циљ реформи је економска стабилност Србије