ХАН: Крајње време да се помогне при решавању кризе
ЂЕВЂЕЛИЈА - Европски комесар за проширење и политику суседства Јоханес Хан предложио је данас да се приближно милијарду евра издвоји за Турску ради решавања мигрантске кризе.
Похваљујући напоре Македоније, Хан је истакао да је крајње време да се помогне балканским земљама које се боре са приливом људи који беже од рата и сиромаштва на Блиском истоку и у Африци, јавиле су агенције.
Асошијетед прес наводи да је Хан то рекао на крају његове дводневне посете Македонији, приликом обиласка прихватног центра у Ђевђелији, на јужној граници са Грчком, где је свакодневно око 5.000 миграната у транзиту ка Сргији и просперитетнијим европским земљама.
Хан је, како преноси АФП, рекао да се ЕУ суочила са неколико задатака и да мора да помогне чланицама на "првој линији" у избегличкој кризи и "јачању спољних граница", али је "много важније помоћи земљама у овом региону да се прилагоде овој ситуацији".
За предлог да се Турској упути помоћ, Хан је рекао да би та средства помогла тој земљи да се "бори са тим изазовом и да пружи људима перспективу да остану у том региону, како би се што пре буде могуће вратили натраг у регионе из којих потичу и родне градове".
АФП подсећа да је француски председник Франсоа Оланд прошле недеље рекао да ће тражити да се у среду одржи специјални самит ЕУ због "рада са Турском" и охрабрења сиријским избеглицама да остану на турској територији док се рат не заврши.
Агенција подсећа да је током четворогодишњег рата из Сирије избегло више од четири милиона људа, од чега је скоро половина нашла уточиште у Турској. Више од милион је у Либану а скоро 630.000 у Јордану, наводи француска агенција.
Приликом обиласка прихватног центра у Ђевђелији, европски комесар за проширење је најавио да ће тим Европске комисије заједно са македонским експертима од понедељка процењивати и утврђивати потребе у опреми, људским ресурсима и финансијској помоћи, која ће бити потребна македонским власти при решавању мигрантске кризе.
Македонски министар унутрашњих послова Митко Чавков, како је пренела агенција МИА, рекао је да су национална решења парцијалан приступ, али да се ситуација неће побољшати без ефикасне и јединствене реакције ЕУ.
Македонска скупштина продужила је јуче ванредно стање на јужној граници до 15. јуна 2016. године, због повећаног прилива избеглица.
Од почетка ове године, 300.000 миграната прошло је кроз Македонију, подсећа македонска агенција.
АП наводи да је сада на граници код Ђевђелије по новом поступку регистрације мигрантима дозвољено да се укрцавају на возове, аутобусе или таксије ка граници са Србијом на северу.
Македонска полиција саопштила је да је више од 83.000 људи прошло кроз Македонију за протекла три месеца.