Хипо Алпе: Милионске штете преваром
Криминалним радњама је Хипо Алпе Адриа банци нестало 1,4 до 1,6 милијарди евра, тврди бечки дневник ''Пресе'', додајући да највећа штета није направљена на Балкану, већ у Аустрији.
Хипо банка је прошле недеље саопштила да је у првих шест месеци ове године остварила губитак већи од милијарде, а потом и објавила детаљан извештај из којег произилази да је банка до краја јуна установила 88 случајева које је предала државном тужилаштво преко којих је банци нанета штета у укупној вредности од 1,4 милијарди евра.
Уз то покренуто је раније седам цивилних судских поступака против некадашњих руководиоца и трећих страна у вредности од око 109 милиона евра.
У фокусу анализе првих шест месеци налазе се посебно питања везана за некадашње власнике ''Бајерн ЛБ'',Лихтенштајн, као и истраге ћерка фирми у иностранству посебно у Бугарској и Италији.
Према ''Волстрит Џурналу'' губитак због могућих случајева преваре могао би порасти на 1,6 милијарди евра. Интересантно је да Хипо највећи део новца није отуђен на Балкану, већ у Аустрији, подвлачи ''Пресе''.
Од 1,6 милијарди евра око 890 милиона отпада на Аустрију, 250 милиона на пословне случајева у Хрватској, 164 милиона на Босну И Херцеговину, 130 милиона на Италију И 100 милиона евра на Бугарску. Мање своте су отуђене у Црној Гори, Србији И Словенији.
''Пресе'' тврди да није само банка оштећена, већ и клијенти оптужујују банку. Како произилази из полугодишњег извештаја И након што је држава преузела посрнулу банку 2009.неке ствари нису се баш одвијале најбоље. Тако је провера показала да је у појединим земљама од 2009.до 2012.нису исправно примењене клаузуле прилагођавања камата договорене са клијентима.
Поједини случајеви су се већ нашли пред судом, а тренутно се анализирала да ли је И у вези тога били кривичне одговорности.
Даљи проблем банке су бројни кредити у страним валутама, које је Хипо последњих десет година давала физичким лицима у источној Европи. У судским споровима се банци пребацује да нису клијенте довољно информисали приликом закључења уговора, као И да је супротна уговору клаузула о прилагођавању камата.
Тренутно постоје пресуде у првој и другој инстанци у Србији, Хрватској, Босни, као и Црној Гори, преноси бечки дневник.
У полугодишњем извештају ова суђења Хипо је већим делом ставила на терет тужених ћерка-банкама, а делимично у своју корист. Банка, како се наводи, тренутно није у стању да процени исход суђења у свим осталим случајевима И њихове финансијске последице.