А ИГНОРИШЕТЕ ИХ: Ово су први симптоми ЧИРА НА ЖЕЛУЦУ, а ево и који су узроци
Морате мењати своје животне и прехрамбене навике.
Чир на желуцу представљају ранице на слузокожи поменутих органа, које настају као последица слабљења заштитног слоја који узрокује бактерија Hellicobacter pylori својим деловањем или као последица узимања нестероидних противупалих лекова.
Симптоми чира се најчешће карактеришу као упорни и тупи болови у зелуцу који се јављају и нестају у размацима од неколико дана до неколико недеља. Такође, бол у зелуцу се може осетити усред ноћи (на празан желудац), а смирује се узимањем хране, међутим, ако је пептички улкус присутан на зиду желуца, тегобе се након јела обично погоршавају.
За чир на зелуцу симптоми су и: слабљење апетита, губитак телесне масе,подригивање, надутост, мучнина и повраћање. Чиреви на желуцу се знатно чешће јављају код мушкарца него код припадница лепшег пола и болест се најчешће јавља код особа које имају између 20 и 45 година живота.
ИСХРАНА – НАМИРНИЦЕ КОЈЕ ТРЕБА ИЗБЕГАВАТИ
Оболелима се не препоручују свежа пецива и хлеб, ражени и кукурузни интегрални хлеб, масна теста и јела с квасцем (палачинке, крофне), топљени и масни сиреви, као и они који садрже племените плесне, павлака пуно-масно и кисело млеко са високим процентом масноћа, дивљач, свињетина, гушчје месо.
Такође, не саветује се конзумирање прженог, димљеног, масног, похованог и јако усољеног меса као и рибе, свих врста конзервисане хране и изнутрица, лигњи, саламе, куваних и пржених и тврдо куваних јаја, трајних кобасица, чварака, гушчје и свињске масти.
Морају да избегавају изразито слатко воће, мајонез, повеће количине џема и мармеладе, бадеме, орахе, трешње, смокве, кисели купус, грашак, кељ, сочиво, соју, пасуљ, краставце, печурке, паприку, роткве, свеж бели и црни лук. Чир на зелуцу искључује и следећа јела: печени кромпир, концентрат од парадајза, кечап, плави парадајз, инстант готове супе, торте, слаткише, квасна и пржена теста, чоколаду, рен, газирана пића, кафу, сладолед, љуту паприку, сирће, сенф, бибер, црни чај и превише алкалне воде.
ШТА МОЖЕМО ЈЕСТИ?
Да би се чир држао под контролом, неопхоодна је правилна исхрана. Оболелима се препоручује да једу старији хлеб, двопек, пиринач, кукурузни и пшенични гриз, пецива која нису заслађена, посни сир, обрано млеко, немасне сиреве, динстано, кувано или печено у фолији месо (пилетина, јаретина, телетина, јунетина, јагњетина), биљна уља, меко скувана јаја, маргарин и путер у мањим количинама. За чир на зелуцу се препоруцују и нарендане јабуке, банане, компот, суво воће, мале количине џема.
Поврће се кува, динста, па и пасира као на пример: блитва, спанаћ, кромпир, прокељ, карфиол, боранија, млади грашак, цвекла, тиквице, зеље, сок од купуса и свеж купус, може и парадајз али без семенки и кора. Такође, болесници могу јести зелену салату, гриз, пудинг, разблажену лимунаду, мед, першун, благе биљне чајеве, сутлијаш, ловор, кувани лук, шаргарепу и минерелну воду.
УЗРОЦИ – АЛКОХОЛ, НЕПРАВИЛНА ИСХРАНА И СТРЕС?
Да би лечење чира дало добре резултате, најпре треба открити узрочнике. Међу њима су најчешће алкохол, неправилна исхрана и стрес. Правилно лечење подразумева и стриктно придржавање терапије коју вам је преписао лекар и њено спровођење до краја, као и промена начина исхране и животних навика. Уколико се свега овога придржавате како треба, чир на зелуцу се не јавља у чак 90 одсто случајева. Терапију приписује искључиво лекар и она понајвише зависи од дијагностике.
Неке од најозбиљнијих компликација су крварење чира, пентерација и перфорација. Крварење је веома неугодно јер се повраћа крв која је црне боје, личи на талог од кафе и столица је црна као катран. Ове тегобе су нарочито озбиљне код старијих људИ. Перфорација чира је изливање садржаја у трбух, када чир желуца успе да пробије све слојеве слузнице и слузокоже и уме бити опасан по живот.
Ако приметите да имате неке од поменутих симптома, време је да одете лекару.
ОВДЕ прочитајте обавезно о првим симтомима рака грлића материце, јер их можда имате а не обраћате пажњу на исте.