Ирачки амбасадор при САД: Помозите нам против ИСИЛ-а или... (ФОТО)
Ирачки амбасадор у Сједињеним Америчким Државама затражио је од америчке владе већу војну подршку у борби против сунитских екстремиста и том приликом је упутио и јавно упозорење Белој кући: "Ако Америка не пружа помоћ која је Ираку потребна, она ће је потражити међу америчким противницима као што су Иран, Русија и Сирија".
"Због неизвесне ситуације с којом се данас суочавамо, за нас је изузетно тешко да одбијамо понуде других земаља које деле наше виђење опасности", рекао је ирачки амбасадор Лукман Фејли аудиторијуму у Карнеги задужбини за међународни мир у Вашингтону, при том посебно наглашавајући потенцијалну улогу Ирана и Русије. "Ми смо увек покушавали да се одупремо таквим корацима, али ситуација на терену може да нас гурне да стекнемо више подршке од наших суседа".
Недавно, Москва, Техеран и Дамаск су појачале своју војну подршку ирачком премијеру Нурију ал-Маликију док је настојао да спречи припаднике Исламске државе Ирака и Леванта (ИСИЛ) да освоје више од централног Ирака и наставе свој марш ка Багдаду. Русија је већ послала борбене авионе и војне инструкторе у Ирак, Сирија је извела ваздушне нападе против ИСИЛ-а, а Техеран је обезбедио трупе, војне саветнике, наоружање и финансијску подршку, док Обамина администрација још увек “мери” да ли да покрене сопствене ваздушне нападе против ИСИЛ-а. Фејлии је, међутим, додао да је одлука Ирака да потражи подршку од америчких противника заснована "пре свега из потребе, а не жеље".
Ирачка војска је покренула огорчену битку да поврати Тикрит, родно место Садама Хусеина. Потом су ирачки државни медији пренели да је војска успешно ослободила Универзитет у Тикриту од екстремиста, али сунитски исламисти и даље контролишу други по величини град Ирака, Мосул, као и друге делове земље. ИСИЛ је у међувремену прогласио нови исламски калифат на територијама које контролише у Ираку и Сирији, циљ који милитантне групе попут Ал Каиде, покушавају већ деценијама да остваре, закључује ФП.
Фејли је рекао да је "због хитности на терену" погрешно време за Вашингтон да подршка САД Ирака условљава Маликијевом оставком или истинском помирењу ирачких сунита, шиита и курдске мањине. Сунитски лидери у Ираку су толико љути на Маликија да подржавају брутални ИСИЛ, за који верују да је спреман да пренесе борбу против ирачких лидера и њихових шиитских савезника. "Не условљавајте", рекао је Фејли. "Ризик је сувише непосредан. Претња је исувише важна за нас да мислимо о условљавању".
САД испоручује оружје Ираку, попут авиона Ф-16, сувише споро, сматра Фејли: "Процес достављања тих авиона није узео у обзир непосредну претњу са којом се суочавамо".
Више од годину дана Багдад апелује на Вашингтон да се испоруче авиони и хеликоптери Апач, док траје борба за контролу над земљом. Међутим, амерички законодавци у више наврата одлажу испоруку због “непријатности” коју осећају због Маликијеве етничко оријентисане владавине, која несразмерно фаворизује шиитске становнике земље.
Фејли је обећавао напредак у стварању инклузивног плуралистичког система управљања, али и да ће "ова питања бити решена у догледно време".