ИРАН-ИРАК: Од љутих непријатеља до савезника у рату против тероризма
Обновљени односи Ирака са такође шиитски већинским Ираном је процес који поједини аналитичари оцењују као неповољан по Вашингтон. Међутим, терористичка претња Исламске државе успела је да приближи ставове некада горких непријатеља
Падом режима Садама Хусеина током инвазије америчких оружаних снага на Ирак, пала је и кључна препрека будућем, данас сасвим извесном, новом виду односа између Ирака и Ирана.
Рат између идве суседне државе трајао је скоро 10 година. На обе стране погинуло је око пола милиона војника. Завршен је пат позицијом 1988. године, и својеврсно настављен хладним непријатељством наредних петнаест година.
Међутим, данашња борба против Исламске државе, који контролишу велике делове Ирака и Сирије, допринела је уједињењу ове два државе против заједничког непријатеља. Штавише, Иран је први понудио помоћ Ираку, када је офанзива терориста успела да потисне регуларне ирачке снаге. Иранске "Кудс" снаге су помагале ирачкој војсци у одбрани територије (највише у заштити шиитских светиња) од напада терориста и такође пружали савете и војну обуку.
Помоћ је, такође, стизала како у војној опреми тако и у хуманитарној помоћи угроженом становништву. А недавно је забележен први ваздушни напад иранске авијације на положаје Исламске државе, иако за то још увек није стигла потврда из Техрана. Међутим, зна се да је авион коришћен у нападу био Ф-4 Фантом, који једини у региону има Иран.
Појачана сарадња против терориста
Најновији позив ка продубљењу односе две државе начинио је Ирански министар одбране, генерал Хусеин Декан, који је на конференцији за штампу позвао на појачану сарадњу између Техерана и Багдада по питању заједничке борбе против екстремиста и терориста у региону.
"Сирија и Ирак су земље које су данас постале сигурне зоне за терористе", рекао је министар одбране Ирана, додавши да Техеран и Багдад морају да појачају сарадњу како би они били уништени. "Такфирски покрет („неверници“, ирански назив за џихадисте Исламске државе) данас напада оне који представљају отпор западној хегемонији и ционизму. Другим речима, то су терористи-плаћеници који раде за интересе Сједињених Држава и јачању безбедности Израела", истакао је ирански министар одбране, преноси "Press ТВ".
На конференцији за штампу иранског министра одбране присуствовао је и његов ирачки колега, Калед ал Обеиди. Он је оценио посету Техерану позитивним, истичући да власти у Багдаду желе да појачају односе са свим суседним земљама. "Ми верујемо да сигурност у Ираку утиче на сигурност у регији и у суседним земљама", рекао Обеиди.
Терористи Исламске државе данас контролишу велике делове Сирије и Ирака, где врше страшне прогоне над свим неистомишљеницима, нарочито Курдима, хришћанима и шиитима, али и сунитима који одбијају да се подреде њиховим екстремним ставовима.
Иран је до сада у више наврата истицао да неће војно интервенисати, ни у Сирији ни у Ираку, иако у исто време Иран активно помаже режиме у Дамаску и Багдаду. Ипак, из САД, на неки начин, стижу сигнали да Вашингтон не би имао проблема уколико би се Иран прикључио војној кампањи против Исламске државе, коју предводи америчка анти-ИС коалиција.
Погледајте још:
- Најважнији светски догађаји који су обележили 2014. годину (Први део)
- ДРАМАТИЧАН СНИМАК: Исламисти гађали авион а онда им је узвраћено
- Исламска држава објавила интервју са заробљеним пилотом
- Опсадно стање у Одеси: Украјинци крећу у лов на партизане