ЈЕДИНА СРПКИЊА СА ОВИМ ХОБИЈЕМ: Почела из досаде, сад јој доноси ХИЉАДЕ евра!
Њене невероватно веште руке, талетан, машта, али и умеће учинили су не само да се зна за њу, већ и да јој то донесе зараду какву у Србији није ни могла да сања.
Готово нестварним "производима", луткама Ирене Петровић које изгледају као живе бебе, једине Српкиње која се бави овим послом, диве се многи.
ОНА НИЈЕ СТАРЛЕТА, НИТИ РИЈАЛИТИ ЗВЕЗДА - Пропутовала је свет и има каријеру за ДИВЉЕЊЕ!
Вишак времена који је имала након што се преселила у Париз, али и усамљеност, јер јој је муж често био на путу, почела је користи за прављење минијатурних лутака од глине.
- Када сам кренула да вајам минијатурне предмете мало сам истраживала, па сам пробала свашта и видела сам да ми најбоље иду минијатне бебе луткице од полимер глине. Њих сам радила неко време, али је било јако пипљиво и много је времена требало да се уради једна таква луткица. Онда сам сазнала за риборн лутке, купила материјал и обојила своју прву бебу. Затим сам урадила другу, трећу и више нисам престала да их правим – истиче луткарка Ирена Петровић за наш портал.
Шта је риборинг техника?
Реч је о техници оживљавања, која подразумева вишеслојно фарбање, осликавање сваке вене, капилара и црвенила до ефекта праве коже, али и усађивање косе длаку по длаку, што је и пресудно за квалитет сваке лутке.
Некада су се ове лутке користиле у сврху лечења психијатријских болесника, а касније и оболелих од Alchajmerove болести. Данас су значајан елемент терапије код старих, којима се на тај начин враћају успомене на период детињства.
Наскупљу лутку продала за 1.250 евра
Своју прву лутку продала је на e-bay-u, а онда још 44 друге. Месечно успе да прода од једне до две, колико и успе да направи. Цене се крећу од 800 евра, па навише, а најскупљу је продала за 1.250 евра. На питање зашто је толика цена и зашто људи одлучују да дају толики новац, она одговара:
- Материјал за израду квалитетних лутака је јако скуп, за то издвајам око 200 евра. На то треба додати 80 сати рада, што значи да ћете за једну урађену лутку зарадити као да сте радили неки посао и били плаћени минималац. За наше услове у Србији лутке су веома скупе, али у Европи је мало другачије. Као што може да се купи телефон за 50 евра, али и за 1000, тако је и са луткама.
СРБИН КОЈИ ЈЕ УСПЕО У КАНАДИ: Пронашао бољи живот, па прикупио 4 МИЛИОНА долара за свој народ!
Набори око очију и на рукама, проређена коса, прозирна кожа... да није реч о правој беби закључили бисте само онда када бисте лутку узели у руке. Интересовање за њеним скупоценим бебама је велико, ипак, она ниједну није задржала за себе.
НЕНАД ЈЕ БЕОГРАЂАНИН КОЈИ РАДИ У ФЕЈСБУКУ: Немамо радно време!
Највећу "муку" јој задаје коса
Најтеже од свега јој пада усађивање косе, то је најдужи посао.
- Замислите колико длака имате на глави скоро исто толико пута треба боцнути иглицом да се длака усади. За косу се користе длаке од лама које су јако танке и најсличније бебиној коси.
- Не знам зашто нисам ниједну задржава до сад, ваљда зато што их не колекционирам, никад нисам била колекционар, али волим да их правим.
Два пута јој се десило да наруче лутку, плате аванс и када лутка буде готова, одустану од наруџбине јер немају да плате. Ипак, власници њених дела су најчешће колекционари, девојчице желе ове скупоцене играчке, али и старије жене.
Иако свака слећа лутка све реалније изгледа, буде оних дана када пожели да остане.
ОНА ДИЗАЈНИРА НАЈЛУКСУЗНИЈЕ ЈАХТЕ, САБИРА НАГРАДЕ, а ево шта поручује младима у Србији
- Има дана када кажем: "Е, још ову да завршим и готово, не радим више лутке". Ипак, већ две године се бавим овим хобијем и не мислим да престанем.