ИЗ ЛЕКОВИНЕ ЛЕКОВИЋ ЛЕЛЕЧЕ: Један Црногорац иде по сахранама, држи говоре и нариче већ пола века
"Још од давне 1963. држим говоре на сахранама и лелечем над одром покојника. Према евиденцији коју уредно водим, досад сам се на традиционалан начин, бираним ријечима, опростио од скоро 600 покојника широм Црне Горе, Србије, Републике Српске и Босне и Херцеговине", каже Тадиша Лековић.
На гробљу у Павином пољу прекључе је сахрањен угледни мештанин Михаило Бараћ. Говор на испраћају одржао је Тадиша Тале Лековић, којем је то био 587. пут да на вечни починак испрати покојника и на себи својствен начин говори о овоземаљском животу онога са којим се породица опрашта, пише Dan.co.me.
"Каријера" дуга око 50 година
Са држањем говора на сахранама почео је крајем 60-их година прошлог века и није му досадило иако је у последње време, с обзиром на то да на Преображење пуни 75 година, помало и исцрпљујуће.
Иначе, када се у Вранешкој долини спомене Тале, одмах се помисли на Тадишу Лековића, који полако постаје легенда овог краја. Готово да нема места у којем није био бар на једној сахрани и над одром зелелекао, или одржао дирљив говор. Нема много оних широм Црне Горе који нису чули за овог данас пензионисаног учитеља из Лековине код Бијелог Поља.
"Још од давне 1963. држим говоре на сахранама и лелечем над одром покојника. Према евиденцији коју уредно водим, досад сам се на традиционалан начин, бираним ријечима, опростио од скоро 600 покојника широм Црне Горе, Србије, Републике Српске и Босне и Херцеговине. Први говор сам одржао управо овђе, на павинопољском гробљу, кад смо се опраштали од једног Којовића… Највише сам говора одржао кад су умирали Кљајевићи – 50-ак, десетак мање Јоксимовићима, па мојим Лековићима ", прича Тале, додајући да је овај дар наследио од деде и оца, преноси Dan.co.me.
"Били су добри лелекачи. Нарочито отац Крсто, како причају мјештани, био је непревазиђен по својој умјешности. И док год је могао да хода није пропустио ниједну сахрану и тако пуних седам деценија. Тај дар сам добио у наслеђе", прича Тале, који је јуче онако како само он то зна, не читајући, савршеним хронолошким редом, бираним речима током десетоминутног говора представио животни пут и на вечни починак испратио уваженог комшију Михаила Бараћа.
Појашњава да никад неприпремљен не држи говоре нити лелече.
"Најприје се добро распитам о покојнику и никад о њему не кажем ниједну сувишну ријеч ", тврди Тале, додајући да се приликом испраћаја покојника треба руководити изреком "о мртвима све најбоље", односно изрећи само лепе речи. Јер би без њих сахрана била оскудна.
"У Лековини сам провео читав радни вијек и нема породице коју не познајем. Сви ме знају, као и ја њих. Зато ми, кад неко умре у Вранешкој долини, није тешко лелекати и говорити. Ипак, прије одласка на сахрану морам се психички припремити ", истиче Лековић, додајући да му је најтеже било када је лелекао над одром некадашњег војног министра Павла Булатовића у Ровцима, пред неколико хиљада људи из готово свих крајева Србије и Црне Горе.