Јахање и рад са коњима помаже да деца израсту у здраве људе!
Рекреативно јахање пружа могућност одраслима али и деци да излече стрес, нервозу и анксиозност. Текст који следи говори о бенефитима бављења јахањем код деце!
Јахање је спорт који се састоји од неколико дисциплина. Галопске трке, прескакање препона, дресурна надметања и остале гране коњичког спорта прва су асоцијација која се јавља код људи, али оне нису једини начин да уживате у дружењу са коњима, пише портал Životinje.rs.
Погледајте и:
- 10 најталентованијих животиња на свету (ВИДЕО)
- Јужна Африка: Због криволоваца биће евакуисано 500 угрожених носорога!
Јахање је пре свега, активност која се практикује на отвореном. На тај начин малишани и тинејџери могу провести квалитетно време на отвореном простору и у природи. Свеж ваздух, добра забава и активност одличан су начин да најмлађи заволе здрав живот.
Приликом бављења јахањем троши се много калорија и сви мишићи на телу су активни. На овај начин деца која живе у великим градовима добијају прилику да испразне вишак енергије. Такође, приликом кретања коња, малишани добијају јединствену прилику да стекну осећај за простор, кретање и покрет. Правилан став јахача на коњу подразумева праву кичму и отворена рамена, чиме тинејџери исправљају држање.
Осим физичких бенефита, бављење коњичким спортом доводи до многих позитивних и корисних навика које деца стичу. Рад са коњима повећава емпатију и степен брижности код младих, чини их одговорнијим и смиренијим.
Рекреативно јахање подразумева и бригу о коњима који се свакодневно чисте, хране и негују чиме се деца уче здравим обрасцима понашања.
Тинејџери уче да своје бурне емоције и фрустрације каналишу кроз бригу о животињама , што им даје одличну прилику да покажу зрелост на делу.
Коњи, као и све животиње, уче нас невербални језик и у раду са њима учимо да посматрамо говор тела. Коњи смирују децу наводећи их да поштују одређена правила. У свакој бољој штали и коњичком клубу, тренери имају специјалан систем рада за најмлађе и тинејџере.
Дружење са другим јахачима, расподела послова и задужења развијају здрав однос према обавезама и околини. На овај начин може се избећи појава егоцентричности и анксиозности код деце која су навикла да буду у центру пажње.
Рад са коњима усмерава дечије мисли на корисне радње и наводи их да се осећају успешно. Кроз стицање вештина јахања, али и кроз низ радњи попут чишћења штале, тимарења коња, сређивања опреме млади учествују активно у дневним активностима клуба.
Деца и тинејџери који имају проблем са комуникацијом и уклапањем у групу могу много научити кроз јахање.
Прво, у раду са коњима они уче да показују емоције и да невербално комуницирају.
Као друга ставка може се навести да су коњи одлична тема за разговор, у клубу где долази још младих заинтересованих за коњички спорт. На овај начин, деца и тинејџери добијају прилику да се повежу са вршњацима преко теме која није везана за статус у душтву, спољашњи изглед нити успех у школи: Коњи спајају људе на много начина!
У Србији постоји дуга традиција коњичког спорта и много је клубова који нуде услуге школе јахања и рекретивног јахања за децу. Овакве активности одлична су прилика да уживате са својим малишанима али и да проведете квалитетно време са бунтовним тинејџерима.
Рекреативно јахање лек је за душу и тело јер су коњи познати као једне од најбољих терапијских животиња…