ЈУЖНИ ТОК: Први капитални пројекат после више деценија
Изградња деонице гасовода "Јужни ток“ у Србији први је капитални пројекат после више деценија, чиме ће Србија постати регионално чвориште за снабдевање гасом и енергетски партнер за снабдевање Европе без транзитних ризика.
Овим пројектом би требало да се преко Србије транспортује више од 10 одсто укупних европских потреба за гасом, чиме ће бити отворен и велики број радних места.
Премијер је у свом експозеу навео да могућности за инвестиције у енергетици до 2020. износе око 8,5 милијарди евра, односно да је за гасовод Јужни ток планирано 1,9 милијарди евра. Од тога око 2.000 MW, у савремене термоелектране и електране на природни гас уз принцип когенерације. Око 1.400 MW у велике хидрокапацитете укључујући и реверзибилне, и 1092 MW вредних око 2 милијарде евра из обновљивих извора енергије. Свака инвестициона одлука ће бити пажљиво анализирана у складу са интересима инвеститора и Републике Србије, а у складу са фискалним могућностима.
Премијер је том приликом истакао да је Отварање и развој интерног и регионалног тржишта процес који је већ започет, а који треба да омогући постављање функционисања енергетике на тржишним основама и њено боље регионално позиционирање.
"У овом тренутку је отворено до 40% тржишта, што износи 4.000 купаца на високом и средњем напону. Ово је сигуран пут да се повећа конкурентност српске привреде, али и да се обезбеди сигурност снабдевања домаћег тржишта, и смање губици у дистрибутивним мрежама", рекао је премијер.
Пројекат Јужни ток окупља на стотине инжењера и стручњака, а посредно и око 100.000 радника, који ће бити заслужни да гас из Русије дође до Европе.
Недавна посета премијера Александра Вучића Москви резултирала је Уговором о Јужном току, вредним 2,1 милијарду евра чиме препрека за градњу више нема.
Тада је пало и обећање да ће гас потећи по плану до краја 2016. године.
Посебном клаузулом у уговору заштићено је и учешће домаћих предузећа као подизвођача радова, а интересовање је велико.
Душан Бајатовић директор Јужног тока Србија, после недавног потписивања Уговор о изградњи деонице магистралног гасовода Јужни кроз Србију, вредним око 2, 1 милијарде евра истакао је да је реч о најповољнијим финансијским условима за кредит, који ће бити одобрен по каматној стопи од 4,25 одсто годишње, а како је нагласио, „на рочност која нам буде потребна”. Реч је о почетном капиталу, а остатак средстава биће обезбеђен кроз пројектно финансирање, а тај зајам неће оптеретити буџет Србије, нити допринети додатном задуживању Србијагаса. То значи да ће сав финансијски ризик за деоницу Јужни ток кроз Србију сносити Гаспром, објаснио је Бајатовић.
Бајатовић је навео да је за српску деоницу гасовода урађен идејни пројекат, издата локацијска дозвола, а наредних недеља се очекује и грађевинска дозвола зе целу деоницу, а потом следи експропријација земљишта и на крају потписавање великих уговора о испоруци цеви и компресорских станица за српску деоницу гасовода.
" Интересовање за овај пројекат не само да исказује домаћа привреда, у последње време велики број иностраних фирми долази у Комору, интересује се када ће почети 'Јужни ток'", рекао је Љубинко Савић, секретар Одбора за енергетику у ПКС.
Рокови за изградњу гасовода веома су строги, а постоји и врло јасан списак критеријума за градњу као и тачно прецизирана правила којим се бирају произвођачи.
Многе земље имају жељу да се укључе у овај пројекат, а недавно је и Црна Гора изразила заинтересованост. Црногорски министар економије Владимир Каварић је том приликом рекао да би тај пројекат био изванредан начин диверзификације енергетских извора и средство јачања конкурентности економије.
СТАТИСКА ЈУЖНОГ ТОКА
Главни снабдевач - Русија
Вредност инвестиционог пројекта - 16 милијарди евра
Укупна дужина гасовода - 2.380 км
Копнени део тока - 1.455 км
Подводни део тока - 925 км
Максималан капацитет - 63 милијарде кубних метара годишње
Улаз Јужног тока из Бугарске у Србију требао би да буде код Зајечара, а излаз код Суботице, уз два планирана одвојка ка Хрватској и Републици Српској, а разматра се и могућност да један крак гасовода иде ка Македонији и Косову и Метохији.
Изградњу Јужног тока кроз Србију ће реализовати заједничко предузеће "Јужни ток Србија", у којем Србијагас има 49 одсто, а руски Гаспром 51 одсто власништва. За тај гасовод припремљена је локацијска дозвола, главни идејни пројекат и просторни план подручја посебне намене, а Србија је усвојила и посебан закон о Јужном току, који ће допринети убрзању експропријације земљишта на траси гасовода кроз Србију.
СТАТИСТИКА „ЈУЖНИ ТОК“-СРБИЈА
Вредност пројекта - 1,7 милијари евра
Дужина магистралне трасе гасовода - 422,4 км
Дужина одвојка за Републику Српску105,8 км
Дужина одвојка за Хрватску - 52,8 км
Капацитет гасовода - 40,5 милијари кубних метара годишње
Експропријација - 10.000 парцела
Средства из буџета у 2013. години - 75. милиона евра
Средства обезбеђена од Гаспрома - 75. милиона евра