Како да одаберете ПРАВАЦ У ЖИВОТУ, и радите оно што стварно желите?
Живот је превише кратак да бисте лутали и губили време!
Желите да направите најбоље изборе у животу, и плашите се траћења времена? Треба само да пронађете прави правац, пре него што време истекне. Важно је да не губите месеце или године јурећи за стварима које нису вредне вашег времена и напора.
Међутим, свету нуди бескрајан број могућности, и треба изабрати праву. Не постоји једноставан одговор како то извести, али постоје савети који вас могу упутити.
1. Утврдите шта мрзите. Неки ће вам сигурно рећи да нађете нешто што волите и да пратите своју страст. Али, могуће је почети и процесом елиминације. Шта мрзите? Који тип живота и каријере дефинитивно не желите? Можда мислите да људи то већ унапред знају, али није увек тако. Немојте залутати!
2. Откријте да ли сте А, Б или Ц играч. Експерт за медије и маркетинг, Гери Вејнерчук верује да морамо да будемо сурово искрени према себи, и да се не заваравамо у вези са тим ко смо и шта смо. Неки људи једноставно нису за предузетнике или вође, већ су бољи за ниже положаје у организацији. Потребно је бити самосвестан.
Прочитајте ОВДЕ 13 феноменалних начина да се брзо решите лошег распложња.
3. Изађите напоље и погледајте звезде ноћу. Одвезите се у село и проведите један сат ноћи гледајући у звезде. Док их гледате, размишљајте о пространости свемира. То ће учинити да се осетите мали и неважни. Понекад смо толико забринути да ћемо направити лош избор зато што они делују претерано важно. Али, опустите се, ништа што радите није толико важно, космос свакако не мари за вас.
4. Упражњавајте "90-дневни спринт". Бизнисмен Петер Дракер планирао је свој живот у 18-месечним интервалима. Записао би где жели да буде за 18 месеци, а онда би то упоређивао са оним што се стварно догодило. Ако вам се жури, можете и скратити овај период и користити "90-дневни спринт" да бисте утврдили своје циљеве.
5. Разговарајте са 10 људи који већ раде оно што ви хоћете да радите. Тако ћете утврдити како све то заиста изгледа. Понекад се ваше замисли и реалност уопште не поклапају. Кроз разговор ћете утврдити да ли је тако, и да ли желите да наставите у правцу који сте изабрали.
6. Саставите изјаву о вашем погледу на свет. Она ће вам помоћи да уобличите своју перцепцију света и може створити добру подлогу за бирање правца у којем ћете се кретати. Могућа форма изјаве о погледу на свет може бити следећа: "Сви људи требало би да ......................"
Проверите ОВДЕ да ли спатадате међу ментално јаке људе.
7. Размишљајте. Све време размишљате, али то је растрзано и нефокусирано размишљање. Ако посветите део времена искључиво пажљивом промишљању, то ће вас довести до озбиљних открића. Бил Гејтс се сваке године повлачи у двонедељну осаму само да би размишљао. Ви можете почети са 30 минута.
8. Тест кајања. Питајте се: "Ако не урадим ово о чему сада размишљам, да ли ћу се кајати због тога у старости? Да ли ћу моћи да кажем да јесам дао све од себе?"
9. Аеродром тест. Замислите да сте се нашли у будућности, пет година од сад, и да сте срели пријатеља на аеродрому. Ако би требало да му одговорите да сте током претходних пет година остваривали свој животни сан, како би тај одговор изгледао? Овако ће ваши 5-огодишњи планови престати да буду досадни.
10. Идите у правцу који изазива страх. Страх и недостатак самопоуздања јесу нерпијатни, али ако покушавате да постигнете нешто, а при том се нимало не плашите, то је знак да то и није вредно вашег времена. Не треба да се борите против страха, већ да изградите симбиотску везу са њим. Нека вам страх буде гориво, пише блогер Ајодеџи Авосика у тексту за "Huffington Пост".
Прочитајте ОВДЕ како да кажете људима "не", а да и даље будете фини.