ОТКРИВАМО: Ако таксиста овако држи руку док вози, СПРЕМАН ЈЕ ДА ВАС ПРЕВАРИ!
Сигурно вам се некад догодило да вас је вожња таксијем коштала више него што би требало, а вама није било јасно како је то могуће.
Свима нам је добро познато да се дешава да поједини таксисти "краду", међутим то понекад преврши све мере и границе разумевања. Технике су им том приликом разнолике, а обично не изостају ни дрскост и безобразлук, па се дешава да грађани на крају из страха ни не улазе у расправу око величине цене и олако плаћају безобразан рачун.
ОВО СИГУРНО НИСТЕ ЗНАЛИ: Шта све можете да захтевате кад зовете такси?
Пазите где таксиста држи руку!
Александар Бјелић председник удружења таксиста каже за наш портал да се муштерије најчешће жале на повећану наплату и непристојност појединих таксиста.
- То се догађа у случају када таксиметри нису исправни тј. наштеловани су да показују већу цену или постоје одређени уређаји који убрзавају рад таксиметра чиме се постиже већа цена – открива нам Бјелић.
Таксисти који варају обично имају мали прекидач сакривен испод коже од мењача. Сваки пут када таксист стисне тај прекидач, таксиметар опали "есктра" километражу. Такав таксиста обично цело време држи руку доле на мењачу, а неки чак шалтају само између прве-треће-пете брзине, јер тако онда руком покривају дисплеј таксиметра, да се не би видело како нагло расте цена на таксиметру.
Постоје и случајеви када таксисти на таксиметру укључе прву тарифу која, међутим, показује цену за другу. Тако ће, на пример, путник који се вози по првој тарифи уместо 65 динара по километру платити 85 динара.
Када не морате да платите вожњу?
На наше питање у којим случајевима грађанин није дужан да плати вожњу, Бјелић одговара да "увек можете одбити вожњу, али ко зна на каквог бахатог возача можете налетети, који ни не мора да буде таксиста, већ обичан дивљак који има кровну ознаку".
Шта се ради у случају када таксиста заборави да укључи таксиметар?
Бјелић каже да по том питању нема никакве дилеме.
- У том случају немате никакву обавезу да платите. Таксиста може да вам саопшти колико отприлике кошта та вожња и то можете да платите, али свакако да немате никакву обавезу – изричит је председник удружења таксиста.
Најбоље у тим случајевима јесте да се, како председник такси удружења наводи, зауставите у близини неког службеног лица и одбијете да платите.
Што се рачуна тиче, Бјелић је јасан у томе да грађани сваки пут имају право да од таксисте захтевају рачун и да је сваки таксиста у обавези да вам га и изда.
- На сваком рачуну потпуно јасно пише који подаци треба да се унесу. Рачун у себи садржи све податке као што су број таксија, име корисника, тачна релација на којој је реализована вожња, цена, датум, време, потпис и печат - објашњава Бјелић.
Грађани своје притужбе могу пријавити на бројеве телефона 0800-11-011 и 011-30-90-007.
Оправдано - веће и до 200 динара
Ипак, у појединим случајевима се заиста може догодити да дође до повећане цене вожње у односу на претходну, без обзира што је у питању иста релација, а да се не ради ни о каквој превари. Наиме, у зависности од гужве, може доћи до разлике у цени.
- Знате да постоји време чекања. Уколико ви на семафорима или на пример у колони изгубите уместо 10 минута пола сата, разлика у цени може да буде и до 200 динара. Такве ситуације су потпуно у складу са законом - наводи Бјелић.
Казне за преваранте
Што се казни за таксисте који варају грађане тиче, уколико дође до веће наплате, може се десити и да таксиста остане без дозволе за рад.
- Дешавало се да успемо да докажемо већу наплату и појединци су остајали без дозволе, што је и суштина приче, јер свака друга мера не верујем да ће дати резултате. Ипак грађани треба да остану истрајни и треба да пријављују нерегуларности. Ако хоћете да се ослободимо кукоља, морате пријавити овакве случајеве - закључује Бјелић.