КАЛИФАТ СВЕ МАЊИ: Руска коалиција у Сирији побеђује на свим фронтовим (ВИДЕО-МАПА)
Офанзива сиријске армије, уз подршку руске авијације, наставља се широм провинција Идлиб, Хама, Хомс, Латакија, Алепо и Дамаск, где падају један за другим упоришта џихадиста Исламске државе и других терористичких група.
На северу, у провинције Латакија, наставља се битка за утврђени град Салма који је једна од стратешких тачака Исламске државе, јер затвара пролаз према граници са Турском без чије подршке исламисти не би могли дуго да држе север Сирије. Регуларна армија је још пре недељу дана заузела је читав источни део града.
У равницама Хаме, јединице Исламске државе утврђују своје положаје испред градова Хабит, Кафер-Зајта и Ел-Латамна преко којих воде путеви према знатно важнијим градовима – Хан-Шејхуну, Марет-Нуаману и Идлибу.
Сиријска армија је већ овладала планинским врхом Сукејк који доминира равницом и отвара могућност директне ракетне и артиљеријске ватре по "боку" исламиста.
Јужно од града Хама, у провинцији Хомс, Исламска држава држи Ер-Растан, Тел-Бис и Ел-Ганто. Руска авијација је уништила и шест складишта муниције, једну минобацачку батерију, као и два подземна бункера терориста у близини Тел Биса.
Поред Хомса, Асадове снаге засад само блокирају исламисте, али не покушавају да напредују.
Сиријска армија код Дамаска напредује, мада полако. Успела је да зароби командира 17-те бригаде Џејш-ал-Ислам Јасина Мустафу Рамазана. Руска авијација је уништила и логистички центар терориста преко којег су борци добијали наоружање и муницију у провинцији Дамаск, као и четири оклопна возила.
Ипак највеће снаге Сиријске арабске армије и савезника сконцентрисане су на фронтовима у провинцији Идлиб, из које и борци и цивили у све већем броју беже у Турску. Масовно дезертирање терориста све је присутније у северном и свероисточном делу Сирије, док је због недостатка бораца у провинцији Рака објављена општа регрутација мушког становништва старијег од 14 година.
Једнако озбиљне успехе сиријска армија има и око Алепа, где је већ заузела Абтину и блокирала Хан-Туран и југозападна предграђа Алепа. Ово је важно и зато што управо кроз та предграђа пролази аутомагистрала за Идлиб.
Руска авијација досад је изводила 25 до 50 удара својих авиона и хеликоптера по позицијама Исламске државе. Сви су изгледи да ће број удара наредних недеља бити знатно повећан, мада ће то изискивати коришћење бар још једног аеродрома, пише "Биг портал".
У време Другог чеченског рата, руска авијација је имала онолико ваздушних удара колико је у Сирији извела за две недеље (нешто мање од 600). Руски авиони и хеликоптери су у Чеченији током 24 сата изводили по 150-200, а понекад и до 300 летова. Некада је тај број достизао и 400-500.
Сиријски војни стручњаци наглашавају да ће до повећања броја ваздушних удара доћи и због тога што су помоћ Асадовој армији стигле и неке јединице иранске армије. Наводно се ради о пет до 10.000 војника Корпуса чувара исламске револуције.
Исти извори наглашавају да ће Иранци помагати Асадовим снагама у ослобођању Алепа, највећег града у земљи.
Има индиција да би укупан број руских авиона и хеликоптера у Сирији убрзо могао бити подигнут до 100. То би омогућило извођење 250-300 борбених летова дневно.
"Дебаљцевски котао" на северу Сирије
Није случајно што сиријска регуларна армија истовремено изводи операције на северу провинција Латакија и Хама, на југу провинције Идлиб и око Алепа.
Сиријска армија – уз помоћ иранских војних саветника и официра – ће, чим заузме Салму, кренути из Хаме долином Ал-Габ и од градова Кафер-Зајта и Ел-Латамна. То ће им омогућити да снаге Исламске државе у том делу Сирије опколе и узму у "котао" сличан дебаљцевском у Донбасу. Одатле ће кренути даље на север – према стратешки важном граду Марет-ен-Нуаман.
Сиријски војни експерти не крију да је намера Асадове армије да и јединице Исламске државе, а и Џебхат-ан-Нусра потпуно одсече од границе са Турском.
Ово подразумева убацивање у борбу нових сиријских јединица и офанзивне акције из провинција Латакија и Хама, а такође из Алепа. Њихов задатак ће бити да "прођу" поред границе са Турском, а у том случају би се снаге терористичких групација нашле у огромном "Идлибском котлу".
Уколико овај план буде успешно реализован – са сиријске шаховске табле биће склоњена моћна фигура. Турска, заједно са Американцима и Британцима који преко ње помажу разне "побуњемичке" групе.
Тада би дошао ред на прави обрачун са Исламском државом и Џебхат-ан-Нусра, огранком Ал Каиде у Сирији.