КИЛО ТРЕШАЊА НА ПИЈАЦАМА У СРБИЈИ 300 ДИНАРА: Ево зашто су цене тог воћа папрене
Килограм трешања на пијацама кошта од 250 до 350 динара, па због папрених цена и продаја иде слабо.
Сељаци за високе цене криве слаб род, за који кажу да је и до 30 одсто мањи од очекиваног.
КАКВЕ МАЛИНЕ И ЈАГОДЕ: Ово воће доноси дневницу од 50 ЕВРА!
- Ових дана смо их продавали и за 400 динара, данас су мало и снижене цене. Сада што продајем је род који нам је остао, остало смо дали за извоз у Русију. Продавали смо трешње за 350 динара по килограму, јер је била велика потражња. Цене за Русију диктирају и цене код нас. Морамо овде да их дајемо по тој цени, не исплати нам се да их дајемо испод 300 динара – наводи Драгић Урошевић, један од продаваца на пијаци у Београду.
И продавачица Светлана Панић каже да је читав род продала на велико.
- Скоро све смо продали великим откупљивачима јер смо добили добру цену. Ово сада што продајемо је оно што је остало, па је цена зато од 250 до 300 динара, иначе су биле и скупље. Поред тога што доста одлази на извоз, и род је ове године слабији. У једном тренутку је било јако топло, па јако хладно време, и то је одговарало трешњама – наводи светлана.
ЈАГОДЕ НИКАД ЈЕФТИНИЈЕ: Нећете веровати за колико дају килограм!
Извоз кроји цену
Стручњак за пољопривреду Милан Простран потврдио је да је главни разлог високе цене трешања управо велики извоз у Русију, која се због санкција ЕУ доста окренула ка српском тржишту.
ПОМАМА ЗА СЕЗОНСКИМ РАДНИЦИМА У СРБИЈИ: Малинари траже раднике и плаћају ДОБРЕ ДНЕВНИЦЕ
- Последњих година је све већа навала Руса на српске трешње. Поред великог извоза, многи Руси својим приватним авионима долазе и директно купују од наших сељака. Осим одличне продаје, један од разлога за поскупљење је И што ове године имамо мање рода са врхунским квалитетом. Све то И те како утиче на садашњу цену од 300 до 350 динара по килограму, која иде на штету само нашим потрошачима – објашњава Простран.