КРАЈ БЛОКАДЕ: САД и Куба обнављају односе после више од 50 година
ВАшИНГТОН - Председник САД Барак Обама изјавио је да ће САД променити свој застарели приступ према Куби, и да су се две земље споразумеле да обнове дипломатске односе, као и економске и саобраћајне везе.
Обама је рекао да се ради о најзначајнијој промени у америчкој политици у последњих више од пола века, и да досадашња политика није користила америчким интересима.
"Изолација није уродила плодом. Време је за ново поглавље", рекао је Обама, најављујући нормализацију односа са Кубом. "Далеко смо само 90 миља (145 км)", подсетио је Обама и нагласио да две земље које имају компликовану историју везују "близина, породични односи, па и непријатељство".
Он је подсетио да је рођен 1961. године, након што је Фидел Кастро дошао на власт и неколико месеци након покушаја америчке интервенције у Заливу свиња.
"Јасно је да деценије изолације Кубе нису уродиле плодом и нису постигле брзе демократске промене, просперитет и стабилност на Куби", рекао је амерички председник. "Не можемо наставити да чинимо све исто, а да очекујемо другачији резултат", оценио је Обама, нагласивши да досадашње мере нису донеле резултате ни Америци, а ни кубанском народу.
Председник САД је одржао говор након што је Куба данас на слободу пустила америчког хуманитарног радника Алана Гроса, током размене заробљеника са Америком.
Куба поздравила заокрет у америчкој политици
ПредседниК Кубе Раул Кастро поздравио је обнову односа са САД. У говору који је преносила државна телевизија, Раул Кастро је рекао да и даље постоје значајне разлике између САД и Кубе, у областима као што су људска права, спољна политика и питања суверености.
Међутим, додао је Раул Кастро, две земље морају научити да живе са својим разликама "на цивилизован начин".
Пре но што су се одвојено обратили јавностима својих земаља, Обама и Кастро су разговарали телефоном више од 45 минута. То је први значајни разговор на председничком нивоу између Кубе и САД још од 1961. године.
Пре данашње објаве, Вашингтон и Хавана су годину дана тајно преговарали.
На Куби је, под вођством брата Раула Кастра, Фидела, изведена комунистичка револуција која је 1959. године оборила дотадашњи режим диктатора Фулгенсија Батисте. САД су 1960. године увеле потпуну блокаду овог карипског острва, које је 1962. године постало епицентар Кубанске ракетне кризе, након што је Совјетски Савез тамо инсталирао своје нуклеарне пројектиле.
Погледајте још:
- Лавров: Запад санкцијама жели да сруши Путина
- Кери: Има назнака да санкције против Русије делују
- Колико су санкције коштале Кубу?