КУПАЈУ СЕ У ЕУ ПАРАМА, А ПАРА НЕМА! Приштини огромне донације, а грцају у економским проблемима
Специјални изасланик ЕУ на Косову Самуел Жбогар рекао је за бечки "Стандард" да Европска унија сваке године Косову даје око 70 милиона евра, док из САД стиже око 20 милиона евра годишње и да је "та подршка без сличног примера у свету".
Како је Жбогар прецизирао за бечки лист, у тих 70 милиона евра нису урачуната и ванредна плаћања, као што је, на пример, 38 милиона евра колико је недавно издвојено за подстицање привреде на северу.
Међутим и поред инвестиција, које Косово добија од проглашења независности пре осам година, економско стање је и даље лоше, констатује дневник преносећи да је претпрошле године незапосленост износила 35 одсто, а међу младима незапосленост достиже и до 70 одсто.
"ЛОГИКА" ПРИШТИНЕ: Избор Тачија убрзава формирање Специјалног суда ОВК?!
"Стандард" наводи и да је током прошле зиме око пет одсто становништва кренуло, уз помоћ кријумчара, на пут ка Немачкој, што је био поцетак балканске руте преко које данас долазе избеглице у Европу.
Лист наводи да се тачне бројке тешко налазе, а да тзв. косовски министар за европске интеграције Беким Чолаку негира да је тада 100.000 грађана Косова покушало да емигрира на запад тврдећи за бечки лист да је највише 70.000 људи покушало да напусти Косово. Он међутим упозорава да ће пред границама ЕУ стајати и 200.000 грађана Косова ако не добије визну либеразлизацију.
Дневник наводи и да тренутно 1.600 полицајаца и правника које плаћа ЕУ "јуре криминалце на Косову, а да је несигурно да ли локално правосуђе, након истека мандата Еулекса у јуну може преузети тај задатак.
Жбогар је пренео да се ратни зочинци попут Самија Љуштакуа, који је осуђен на 12 година затвора, шетају улицама, као и да је седам градоначелника, којима се пребацује злоупотреба службеног положаја, противи да напусти функцију.
ЧУРКИН: ЕУ жели да Србија због чланства одустане од Косова
Редовно политичари врше, како наводи лист, притисак на судове да не делују против, оних који се мсатрају "херојима" борбе за независност против Србије.
"Стандард" каже и да представницима ЕУ није добро када им се помену случајеви попут градоначелника Призрена, који је осуђен од стране Еулекса, али је потом одлука суда поништена у другој инстанци, коју су донеле косовске судије.