Купујете крпице? Ево које материјале треба да избегавате!
Зашто треба да избегавате памук, вуну и полиестер?
Тренутно се налазите у радњи шопинг мола, све вам се допада и у рукама држите 15 комада одеће и упутили сте се ка каси. Можда немате обичај да "баците поглед“ на декларацију, али ако желите да избегнете свраб, црвенило и претерано лепљење одеће уз тело по овим врућинама, можда је време да се упознате са незахвалним материјалима које држите у рукама.
Имате осетљиву кожу и покушавате да отклоните екцеме који се већ годинама појављују на вашој кожи. Синтетичке материјале подхитно избегавајте. Први на списку је полиестер, јер он, иако делује као врло лаган и захвалан материјал, није такав и за кожу. Полиестер изазива свраб, црвенило и може довести и до дерматитиса.
У случају да желите да штедите и не бисте могли да себи приуштите праву свилу, нормално је да ћете је заменити са оном вештачком, познатијом као вискоза. Осим што је јефтинија, узрокује низ кожних проблема међу којима су осип, црвенило и свраб.
Спандекс такође треба избегавати, јер се он лепи уз кожу и не даје јој да дише. Такође иритира кожу и може да изазове разне кожне болести.
Осетљивој кожи највише одговарају природни материјали, као што су органски памук, лан, вуна, кашмир и бамбус. Вуна јесте мекана и донекле захтевна, али уме да буде толико груба да изазива свраб, црвенило и осип. Саветује се да се испод ње носи обична мајица како би спречила реакције које изазива вуна.
Акрилна влакна, у комбинацији са другим материјалима стварају имитацију вуне, флиса и лажног крзна. Заједно са осталим материјалима, за кожу ствара пријатан осећај, док акрил као самосталан материјал може само да иритира.
Током одрастања, наше баке и мајке су нам усадиле у главу да су памучне ствари најбоље за ношење, али постоје ситуације када он изазива алергију. Зато, ако купујете одећу у "сецонд ханд", портал cafe.ba вам претходно саветује да је добро оперете.