ЛЕТОВАЊЕ У ТУРСКОЈ: Ево колико новца вам је потребно!
Иако је Грчка и даље најпопуларнија дестинација Срба, Турска се нашла на завидном другом месту, па смо решили да направимо рачуницу и саберемо колики џеп је потребан за ово задовољство.
Уколико овог лета планирате да летовање проведете у Турској, издвојили смо за вас неколико корисних информација које ће вам олакшати располагање буџетом док сте на одмору.
"All инцлусиве" варијанта
Цене по туристичким агенцијама за летовање у Турској уз "all инцлусиве" понуду се крећу отприлике:
- Од 433 до 760 евра - недељу дана са авионским превозом
- Од 681 до 901 евро - десет дана авионским превозом
- Од 242 до 460 евра - аутобуским превозом
- Деца до 12 година путују бесплатно
- За трећу особу (помоћни лежај) се добија попуст од 30 одсто.
Оно што летовање у Турској највише разликује од летовања у Грчкој то је што већина аранжмана нуди одседање у хотелима и то са "all инцлусиве" програмом. Дакле, врло вероватно нећете морати да припремате храну или да се храните у граду, пошто овакав програм подразумева сва три оброка, уз богат и разноврстан шведски сто, а уз то најчешће иду и две ужине између оброка. "All инцлусиве" понуда је нешто скупља од полупансиона или варијанте смештаја без хране, што најчешће туристи уплаћују за Грчку, али, заправо, разлика на крају и није превелика. Ви на почетку морате да одвојите већу суму новца за агенцију, али сте зато на одмору мирни, јер не морате да трошите новац на храну.
Ако се храните у граду
Уколико се ипак не одлучите на "all инцлусиве", него на, рецимо, ноћење са доручком, цене у ресторанима варирају у зависности од места где летујете, али и самог ресторана.
Искуства туриста показују да за 2,5 лире можете купити гирос или оброк у неком скромнијем ресторану, са 4 до 6 лира можете дати за лаганији оброк, а 20 лира за морске специјалитете и добро вино у мало отменијем ресторану. Неки путници су рекли да су за 5 до 6 евра добили комплетну вечеру, а да су за 3 до 4 евра могли да купе парче пице, помфрит и кока-колу.
Што се тиче пића, и ту цене варирају, али представљамо вам неки оквир: Пиво отприлике кошта од 3 лире до 10 лира, кока-кола и сокови су око 4 лире, кафа око 3 лире, текила око 5 итд. Ако желите да се засладите, рачунајте да на лубеницу издвојите око 5 лира, четири кугле сладоледа, парче торте, фрапе или воћну салату платићете око 5 лира, на воћни куп ћете дати око 7 лира.
Шопинг за лепши пол
Девојке ће вероватно интересовати куповина квалитетне гардеробе од најфинијег турског памука. Препоручујемо да, уколико сте у могућности, летовање планирате за крај августа или почетак септембра, јер су онда највеће распродаје у тржним центрима. Сигурно знате да је у Турској веома популарно ценкање са продавцима. Уколико сте расположени, покушајте да снизите цену, јер су турски трговци вољни да се заиста са вама договоре и неће одустати док вас не убеде да нешто купите, па макар то било по вашим условима. Такво искуство ћете доживети на базарима.
Неки туристи саветују да истакнете да сте из Србије, зато што Турци имају различите цене за Србе и Британце, а за нас је, разуме се, јефтиније. Неретко је таква ситуација и са лежаљкама на плажи, па можете наћи две лежаљке са сунцобраном за 2,5 до 5 евра или да само платите пиће. На базарима можете наћи четири мајице по цени од 10 евра, квалитетне фармерке за 25 евра, јакну за 80, а вероватно и мање.
У тржним центрима је потпуно друга прича, тамо постоје фиксне цене за које добијате фискални рачун. Цене у тржним центрима су сличне нашим ценама.
Излети
На летовању у Турској су дневни излети неизоставни. Углавном су дестинације увек исте, а преносимо вам оквирне цене:
- Излет у Ефес је био 30 евра и трајао је цео дан. То укључује ручак, Артемидин храм, кућу девице Марије и сам Ефес. Ако то уплатите недељом, обично се присуствује недељној миси - рекла је једна туристкиња.
Излет на Памукале је отприлике 28 евра, крстарење је 10 евра, Хамам 8 евра, Aquafantasy 17 евра, роњење 25 евра, а ако желите фотографије и видео клип, још 10 евра. На острво Клеопатра можете да одете за 25 евра, а у аква парк за 10 евра.