Људи са ФАКУЛТЕТСКИМ ОБРАЗОВАЊЕМ имају већи ризик од добијања ОВЕ КОБНЕ БОЛЕСТИ
Исто тако, они су свеснији симптома и одмах траже помоћ.
Диплома стечена након стицања академског знања много жначи. Не само због личног задовољства, већ и због бољег посла, зараде и положаја у друштву. Најновија истраживања објављена на ЦБС News показују да факултетско образовање повећава ризик од појављивања тумора на мозгу.
У Часопису епидемиологије и јавног здравља објављена је студија, која је спроведена да би се доказала повезаност економског положаја и три типа тумора: глиома, који је најчешћи, менингеома. који је углавном бенигни и акустичног неуринома, који јенеканцерозни тумор мозга, објавио је ЦБС News.
– Било је и претходних истраживања на ову тему, која су дала супротстављене налазе, али је њихова методологија била оспоравана, због превелике хомогености испитиваних група – изјавио је аутор студије Амал Канолкар.
Његово испитивање је обухватило 4,3 милиона Швеђана, рођених између 1961. и 1991. године. Они су праћени од 1993. до 2010. и посматране су појаве развоја тумора на мозгу. Ова опака болест је дијагностикована код чак 7.100 жена и 5.700 мушкараца из студије.
Мушкарци који су провели три или више година на факултету имају за 19 одсто већи ризик да оболе од тумора на мозгу, него они који имају средње образовање. Најчешћи облик тумора који се јавља код овог типа мушкараца је глиом, тумор који напада нервни систем.
Високо образоване жене су још угроженије, јер је код њих ризик од обољевања од глиома 23 одсто већи од ризика који носе необразоване припаднице популације. Ризик од менингиома је 16 одсто већи.
Научници су ипак истакли да на овај резултат утиче и чињеница да су образованији људи свеснији симптома и да чешће траже медицинску помоћ.