Људска кожа из лабораторије - спас за заморчиће!
''Кожа из лабораторије'' може поштедети животиње козметичких и медицинских тестирања, кажу британски научници.
Тим научника са Краљевског колеџа у Лондону узгојио је у лабораторијским условима слој људске коже од матичних ћелија. Ово откриће нуди ефективну и јефтинују алтернативу од тестирања лекова и козметичких производа на животињама.
Спољашњи део људске коже, епидерм тј. покожица, има заштитну баријеру која спречава губитак влаге и продор микроба. Научници су узгојили ћелије коже у окружењу ниске влажности, што им је омогућило стварање баријере сличне правој кожи.
Већ неколико година научници успевају да створе покожицу од ћелија људске коже узетих путем биопсије, но најновије истраживање иде корак даље. У истраживању су коришћене репрограмирне ћелије коже, што омогућује производњу неограничених залиха основног типа ћелија коже које садржи покожица.
Истраживачи кажу да се исти метод може користити у новим третманима болести коже. Др Теодора Мауро, која је учествовала у истраживању, сматра да ово откриће може помоћи у истраживању обољења коже попут екцема и других стања, као и опоравку и регенерацији коже.
''The Хумане Society интернатионал'', које ради на заштити животиња, укључујући и оне у лабораторијама, подржало је ово истраживање.
(BBC)