Мали: Добијамо 32% од продаје некретнина "Београда на води"
БЕОГРАД - Градоначелник Београда, Синиша Мали, изјавио је да ће Србија, као власник 32 одсто "Београда на води" д.о.о имати исти толики проценат профита који ће се остварити од продаје станова и комерцијалног простора.
Наводећи да смо успели да направимо изузетно добар уговор са инвеститором из УАЕ "Игл хилсом", Мали је рекао да обично онај који улаже земљу добије од 25 до 30 одсто квадрата који се изграде, или профита који се направи.
"Ми смо добили преко тога, ми смо добили 32 одсто", рекао је градоначелник Београда наводећи да је однос у власништву који подразумева и да 68 одсто поседује "Игл хилс", односно структура капитала резулт разговора и преговора вођених у претходних годину дана.
Градоначелник је рекао да је важно да то земљиште у Савском амфитетару није продато, већ дато под закуп на 99 година, што је прописано и законом.
"Постоји и раскидни услов у уговору, који каже да, уколико инвеститор не уради 50 одсто објеката у наредних 20 година, Влада Србије има право да раскине тај уговор. Не постоји ризик за нас, с озбиром на то да, уколико се не направи бар 50 одсто објеката, земља се враћа Републици Србији", навео је Мали.
Према његовим речима, 50 одсто објеката у наредних 20 година подразумева милион квадрата изграђених објеката, с обзиром да је пројектом укупно предвиђено два милиона квадрата.
"Дали смо земљиште у закуп, нисмо га продали тако да са те стране и ризик није на нама", додао је он.
С летом, изградња креће
Мали је прецизирао да прва фаза изградње креће на лето, да ће процес експропријације трајати два до три месеца, да је до краја лета предвиђено издавање грађевинске дозволе и почетак изградње првих објеката. Прва фаза пројекта, која ће трајати наредне четири године, подразумева две стамбене куле, тржни центар од 140 хиљада квадрата, велику кулу Београда, пословни центар и хотел, навео је градоначелник.
Арапи улажу све осим земљишта
На питање колико ће Србија финансијски учествовати у пројекту "Београд на води", с обзиром на то да је процена вредности тог пројекта 3,5 милијарди евра, Мали каже да је основа уговора таква да Република Србија и град Београд дају земљиште, а да све потребно иневстирање обезбеђује инвеститор из УАЕ.
Синиша Мали је објаснио да је инвестиција од 3,5 милијарде евра неопходна да се направи скоро два милиона квадрата, а да је 300 милиона евра довољно да се заврши првих 300.000 квадрата који укључују велику кулу, тржни центра, прве две стамбене куле и нови хотел.
"То је довољно да се у наредне четири године заврши та прва фаза Београда на води. Наравно из профита из те прве фазе - продаје стамбених објеката и пословног простора - ви онда креирате нови пул капитала и крећете да инвестирате даље", навео је Мали.
Он је рекао да ће тај прилив новца бити сасвим довољан да се обезбеди даље финансирање пројекта, а уколико се не обезбеди толико новца, каже Мали, опет ће инвеститори из УАЕ обезбедити разлику. Објаснио је, такође, да се инвеститор обавезао да ће Влади Србије дати зајам уколико буде било потребно како бисмо себи олакшали релоцирање постојеће железничке станице и измистења свих капацитета.
"То ће коштати Србију 90 милиона евра, али они ће обезбедити средства за то па ћемо ми тај новац да им вратимо. То је трошак који није везан за Београд на води, то је трошак који је везан за изградњу Прокопа, измештање железничког и аутобуског саобраћаја из центра Београда", рекао је Мали наводећи да је то оно што је било предвиђено и уговором који је некадашњи градоначелник, Бранко Пешић ,потписао 1972. са Железницама и тадашњом владом СФРЈ.
"Ми сад имамо шансу да то завршимо и да коначно тај део Савског амфитеатра ослободимо за другу фазу пројекта Београда на води", додао је Мали.
У Београду је јуче потписан Уговор о заједничком улагању у пројекат "Београд на води", чија је вредност око 3,5 милијарде евра, а који би требало значајно да покрене српску привреду, упосли грађевинску индустрију и обезбеди нова радна места.
Прочитајте и: