(МАПА) ГРУПЕ У БОРБИ ЗА АЛЕПО: Опозиција "умерена" само по потреби Америке
Након што су пресекли једну од последњих линија за снабдевање џихадиста и осталих побуњеничких група у Алепу, сиријске снаге председника Башара Ал Асада су, уз подршку руске авијације, скоро потпуно окружиле овај изузетно важан сиријски центар, чији пад је готово известан.
Најдоминатнија групација против које ратују сиријске трупе јесте огранак Ал Каиде у Сирији, група Џабат Ал Нусра. Ова џихадистичка огранизација више од пет година држи највећи део Алепа под контролом.
Постоје и друге групе које нису нужно џихадистичке нити деле уверења џихадиста, али ипак сарађују са Ал Нусром јер она контролише главне линије снабдевања. Али, нашавши се у скоро потпуном окружењу, сарадња тих група са џихадистима била је неизбежна - а ту је и она стара добра изрека: "Непријатељ мог непријатеља је мој пријатељ".
Како другачије објаснити постојање релативно малих побуњеничких група након скоро пет година рата у сенци огромне џихадистичке групе, против које се наводно боре?
Можда је право питања ипак: Зашто Ал Нусра толерише њихово постојање? У рату који води сиријска опозиција, више некоординисаних група је расипање војних ресурса. Зато је један могућ одговор да их користе као још једну "линију снабдевања".
Познато да је Американци подржавају сиријску опозицију која ратује против џихадиста и легитимне владе у Дамаску. Зато им шаље помоћ, како у храни тако и у наоружању које, као што смо видели, често заврши управо у руке тих истих џихадиста.
ТУРСКА У ПАТ ПОЗИЦИЈИ: Ако Русија и Иран повуку следећи потез следи АПСОЛУТНИ РАТ
Таква је ситуација и у Алепу. Но, како је потпуно окружење града од стране регуларних сиријских трупа само питање времена, ова врста помоћи је изгубила своју сврху. Зато је данас "умерена" опозиције из Алепа добила нову улогу као средства за пропагадно поткусуривање Сједињених Држава и Русије. Они су главни разлог због којег Американци месецима константо нападају руску страну да "помаже Асаду да уништи опозицију".
Међутим, свако ко познаје околностима у којима та "опозиције" делује у Алепу зна да то једноставно није истина. Можда су почели као опозиција пре пет година, али данас то свакако нису. Зато их данас најбоље описује једна друга позната изрека: "С ким си, такав си".
Американце највише брине да ће се поново догодити ситуација из Холмса, када су се по окружења града сви терористи и побуњеници предали. Ако се предају и у Алепу, то ће бити нови ударац америчким циљевима у Сирији. И док у својим анализама кризе у Алепу хвале до небеса ту "опозицију", истовремено не могу а да не признају да иста се налази под контролом џихадиста. У анализи америчког Института за истраживање рата се наводи да ће "продужени услови окружења зацементирати вођство које Ал Нусра има у побуни у граду". Реч је, иначе, о крајње афирмативном тексту према сиријској опозицији у Алепу.
У граду делује "преко 50 група"
Према америчким тврдњама, у Алепу данас делује наводно "преко 50 група" од којих све до једне заступају различите ставове на идеолошком спектру. Ипак, међу њима је највише исламистичких група које се, тврде Американци, "разликују" од Ал Нусре:
- Анрар ал Шам, Ал Џабат ал Шамија, Џејш ал Муџахедин, Фејлак ал Шам, Фаџ ал Авл и Нур ал Дин ал Зенки.
Ако не рачунамо групу Анрар ал Шам, коју чине салафисти и џихадисти, остале су исламистичке и уједно најјаче "умерене" опозиционе групе које у делују у Алепу данас. Оне, по пророди секуларне групе у Алепу, су много мање и углавном познате под дистриктима које заузимају. Неке од најпознатијих су:
- Фиркат ал Султан Мурад, 13-та дивизија, 16-дивизија, Северна дивизија, Секур ал Џебел, Дажјш ал Иза и Ал Фиркат ал Васта.
Група Анрар ал Шам је недавно постала позната као једна од тачка спорења пред сам почетак историјских преговора сиријске владе и опозиције у Женеви. На инсистирању САД, Саудијске Арабије и Турске она је требало да учествује у преговорима, што су оспоравали Руси и влада Дамаска, јер је чине бивши чланови Ал Каиде.