МЕДВЕДЕВ У СЛОВЕНИЈИ: "Треба да учинимо све да се пријатељство настави, то је оно што људи желе"
Руски премијер Дмитриј Медведев позвао је данас европске званичнике да учине све како би очували пријатељство са Русијом.
Премијер Русије почео је данас званичну посету Словенији, где је присуствовао свечаности код Руске капелице на планинском прелазу Вршич, у Јулијским алпима, где је током Првог светског рата, погинуло више од 300 руских ратних заробљеника.
"Сама чињеница да су на данашњој церемонији присутни и Словенци и Руси показује наставак пријатељства и дивну традицију (одавања почасти), која доказује посебан однос између народа наших држава", рекао је Медведев на свечаности.
"Политичари, сви који доносе одлуке у нашим државама треба да учине све да се ово пријатељство настави, јер је то оно што људи желе", истакао је Медведев.
Пријатељство се мора наставити
Медведев је казао да се сарадња између Русије и Словеније развија, и захвалио "свим пријатељима у Словенији" због "искреног поштовања према руским војницима који су овде сахрањени".
Медведев изразио захвалност
Руски премијер се захвалио на словеначком језику.
"Руска капела у Вршичу има посебан значај за руско-словеначке односе. Током Првог светског рата, њу су изградили руски ратни заробљеници у знак сећања на своје другове који су трагично настрадали градећи планински пут", навео је Медведев.
"Током прошлог века, државе, политички режими и друштвени системи су се овде мењали, али је Руска капелица и даље овде. То је било могуће захваљујући иницијативи и доброј вољи неколико генерација људи који живе у Крајњској гори, који су искрено бринули о том споменику", додао је Медведев.
Аустроугарске власти су 1915. донеле одлуку о градњи пута преко прелаза Вршич у чијој су изградњи учествовали руски заробљеници.
Марта 1916, лавина је затрпла групу заробљеника, када је погинуло више од 300 људи.
Руски заробљеници су на том месту изградили капелицу у спомен на погинуле, подсетила је руска агенција.
Двадесетих година прошлог века пут преко Вршича је обновљен, а посмртни остаци заробљеника пронађени поред пута сахрањени су у заједничкој гробници изнад које је десет година касније подигнут споменик са натписом "Синовима Русије".