МЕСЕЧНА ЗАРАДА ОД 120.000 ДО 160.000 ДИНАРА: Ово су три најплаћенија занимања у Србији!
Исплати се.
Просечна зарада у Србији је у првом месецу ове године, према подацима Републичког завода за статистику, била 55, 763 динара, али се по просеку примања посебно издвајају три делатности. Наиме, Статистика запослености и зарада РЗС из првог месеца ове године показује да су најплаћенији били рудари, програмери и пилоти, пише Телеграф.
ИМАТЕ ГОМИЛУ СТАРИХ ДИНАРА? Ево које новчанице вреде, а које можете и да баците
Зарада у услужним делатностима у рударству била је у јануару 160.550 динара. На цену рада свакако утиче то што нема довољно оних који би да силазе у јаму са опремом и механизацијом старом преко 20 година. Ради се старим методама, већином ручно, бушењем или минирањем, далеко од технологије у савременим европским рудницима. Висок ризик који носи овај посао води ка томе да овај посао ради само онај ко баш мора.
У много финије, а једнако добро плаћене послове, спадају рачунарско програмирање и консултантске делатности. Просечна зарада програмера и ИТ инжењера била је 127.363 динара, што је више него дупло изнад републичког просека. Њихове плате драстично расту зато што их и даље нема довољно. И интересовање за овом врстом посла расте, али су потребе тржишта огромне.
ХОТЕЛ У ТУРСКОЈ НУДИ СРБИМА КОЈИ ИМАЈУ ДО 35 ГОДИНА БЕСПЛАТНО ЛЕТОВАЊЕ, али има један УСЛОВ!
Добар део наших домаћих и страних компанија на тржишту Србије стално имају отворене конкурсе за ИТ занимања: програмере, дизајнере, поготово ПХП и ЈАВА програмере и Ц-Схарп и Ц програмере.
– Дуго нисам могао да нађем посао и дани су ми пролазили без икакве перспективе. Из досаде сам узео да чачкам око компјутера и мало по мало, научио једно, па друго, у међувремену сам завршио и курс и сада зарађујем много више него што сам мислио – прича Београђанин П.К.
ПОСЛОДАВАЦ ВАМ ДУГУЈЕ ПЛАТУ? Ево како да је наплатите
Веома леп, али врло одговоран посао имају пилоти, као и њихове колеге авио-инжењери. Велика одговорност у оба случаја, сматрају многи, утиче и да плата буде велика. Просечна зарада ангажованих на пословима ваздушног саобраћаја била је 126.178 динара, али упркос томе многи инжењери и машинци и даље одлазе у свет. У Америци су пилоти међу најплаћенијим занимањима, па упоредите њихов и домаћи стандард и схватићете рачуницу оних који оду.
Са просечним зарадама од 125.409 динара, ангажовани у производњи дуванских производа налазе се тик иза авио индустрије. Да ли ће и планиране забране пушења угрозити зараде у овом сектору, видећемо.
СРБИ НАШЛИ НАЧИН ДА ЗАРАДЕ: Масовно саде ову ВОЋКУ, јер доноси чисту зараду чак МИЛИОН динара
На четвртом месту по висини зарада су запослени на експлоатацији сирове нафте и природног гаса. Они у Србији једва прелазе стотинак хиљада динара, али масовно одлазе у арапске земље где добијају и по три-четири пута више за месец дана рада.