Министарство здравља: Нема говора о дискриминацији деце
БЕОГРАД - Изменама и допунама Правилника о имунизацији и начину заштите лековима 1. јануар ове године дефинисан је као почетак примене комбиноване петовалентне вакцине у примовакцинацији деце од навршена два месеца живота, саопштило је данас Министарство здравља, које наводи да је потпуно јасно да нема говора о било каквој дискриминацији деце.
Планирање потребних количина вакцина такође је дефинисано тим Правилником, као и врста вакцина која се планира календаром имунизације.
Родитељски портал "Бебац" затражио је раније данас од Министарства здравља и министра Златибора Лончара да хитно уреде област вакцинације деце у Србији и обезбеде да вакцине буду бесплатне за сву децу.
"Због одлуке да петовалентна вакцина ''pentaxim'' и ''infanrix'' буду бесплатне само за децу рођену после 1. новембра 2014. године, испаштају они родитељи који су вакцинацију већ започели једном од ове две вакцине, а који сад ту вакцину не могу ни да купе у апотекама, јер је нема довољно у слободној продаји", тврди тај портал.
У писму "Бебац" истиче да родитељи који су своје дете већ раније вакцинисали првом дозом ове вакцине, не знају како могу да наставе вакцинацију и не знају колико је то штетно за њихово дете.
Министарство прецизира да законски и подзаконски акти нису предвиђали примену комбиноване петовалентне вакцине пре јануара 2015. године, нити се она могла планирати и набављати централизованим путем о трошку РФЗО.
Прецизира се и да се деца која су рођена након 1. новембра прошле године и навршавају два месеца у јануару 2015. године вакцинишу комбинованом вакцином (Pentaxim) и да се деца која су рођена пре новембра 2014. године, а нису започела имунизацију из немедицинских разлога, вакцинишу ДТП, ОПВ и Хиб вакцинама током 2014. године. Према томе, реч је искључиво о поштовању важеће законске регулативе која предвиђа обавезну вакцинацију лица одређеног узраста одређеним врстама вакцина, наведено је у саопштењу.
Како се истиче, из свега наведеног потпуно је јасно да нема говора о било каквој дискриминацији деце.
Додаје се и да се, нажалост, тренутне околности недоступности Pentaxim вакцине у неким здравственим установама у неким окрузима нису могле предвидети, а последица су немогућности произвођача да испоручи уговорену количину вакцине.
"Улажу се максимални напори да се ситуација реши у најскорије време" истакнуто је у саопштењу.
Министарство наводи и да, када се има у виду тренутна епидемиолошка ситуација болести против којих се врши имунизација Pentaxim вакцином, привремено одлагање отпочињања имунизације не представља ризик по здравље деце и не треба да брине родитеље.
Подсећа се и да Закон о правима пацијената дефинише да ''''пацијент има право да слободно одлучује о свему што се тиче његовог живота и здравља, а у овом случају родитељ или старатељ детета, осим у случајевима када то директно угрожава живот и здравље других лица".
Наводи се и да је, ако родитељ или старатељ не спроведе мере прописане законом и не поступи по извршном решењу, санитарни инспектор дужан да поднесе захтев Прекршајном суду.