Ministarstvo zdravlja: Nema govora o diskriminaciji dece
BEOGRAD - Izmenama i dopunama Pravilnika o imunizaciji i načinu zaštite lekovima 1. januar ove godine definisan je kao početak primene kombinovane petovalentne vakcine u primovakcinaciji dece od navršena dva meseca života, saopštilo je danas Ministarstvo zdravlja, koje navodi da je potpuno jasno da nema govora o bilo kakvoj diskriminaciji dece.
Planiranje potrebnih količina vakcina takođe je definisano tim Pravilnikom, kao i vrsta vakcina koja se planira kalendarom imunizacije.
Roditeljski portal "Bebac" zatražio je ranije danas od Ministarstva zdravlja i ministra Zlatibora Lončara da hitno urede oblast vakcinacije dece u Srbiji i obezbede da vakcine budu besplatne za svu decu.
"Zbog odluke da petovalentna vakcina ''pentaxim'' i ''infanrix'' budu besplatne samo za decu rođenu posle 1. novembra 2014. godine, ispaštaju oni roditelji koji su vakcinaciju već započeli jednom od ove dve vakcine, a koji sad tu vakcinu ne mogu ni da kupe u apotekama, jer je nema dovoljno u slobodnoj prodaji", tvrdi taj portal.
U pismu "Bebac" ističe da roditelji koji su svoje dete već ranije vakcinisali prvom dozom ove vakcine, ne znaju kako mogu da nastave vakcinaciju i ne znaju koliko je to štetno za njihovo dete.
Ministarstvo precizira da zakonski i podzakonski akti nisu predviđali primenu kombinovane petovalentne vakcine pre januara 2015. godine, niti se ona mogla planirati i nabavljati centralizovanim putem o trošku RFZO.
Precizira se i da se deca koja su rođena nakon 1. novembra prošle godine i navršavaju dva meseca u januaru 2015. godine vakcinišu kombinovanom vakcinom (Pentaxim) i da se deca koja su rođena pre novembra 2014. godine, a nisu započela imunizaciju iz nemedicinskih razloga, vakcinišu DTP, OPV i Hib vakcinama tokom 2014. godine. Prema tome, reč je isključivo o poštovanju važeće zakonske regulative koja predviđa obaveznu vakcinaciju lica određenog uzrasta određenim vrstama vakcina, navedeno je u saopštenju.
Kako se ističe, iz svega navedenog potpuno je jasno da nema govora o bilo kakvoj diskriminaciji dece.
Dodaje se i da se, nažalost, trenutne okolnosti nedostupnosti Pentaxim vakcine u nekim zdravstvenim ustanovama u nekim okruzima nisu mogle predvideti, a posledica su nemogućnosti proizvođača da isporuči ugovorenu količinu vakcine.
"Ulažu se maksimalni napori da se situacija reši u najskorije vreme" istaknuto je u saopštenju.
Ministarstvo navodi i da, kada se ima u vidu trenutna epidemiološka situacija bolesti protiv kojih se vrši imunizacija Pentaxim vakcinom, privremeno odlaganje otpočinjanja imunizacije ne predstavlja rizik po zdravlje dece i ne treba da brine roditelje.
Podseća se i da Zakon o pravima pacijenata definiše da ''''pacijent ima pravo da slobodno odlučuje o svemu što se tiče njegovog života i zdravlja, a u ovom slučaju roditelj ili staratelj deteta, osim u slučajevima kada to direktno ugrožava život i zdravlje drugih lica".
Navodi se i da je, ako roditelj ili staratelj ne sprovede mere propisane zakonom i ne postupi po izvršnom rešenju, sanitarni inspektor dužan da podnese zahtev Prekršajnom sudu.