МИРАБАНК: Србија нам је за сада једино и основно тржиште
БЕОГРАД - Владимир Ахмад, председник Извршног одбора Мирабанк из Абу Дабија, која је добила лиценцу за рад у Србији, очекује да ће отварање те банке бити сигнал свуда да је Србија отворена за бизнис, те да држава мора да настави пут реформи до краја.
У интервјуу за НИН Ахмад каже да је та банка, која ће почети да ради за месец дана, основана у Србији и да је Србија за њу "главно и за сада једино тржиште".
Ахмад је објаснио да се размишљало и о куповини неке од постојећих српских банака које држава нуди на продају, али да у тој понуди није било ничега што их је у том тренутку интересовало.
"Сада кад имамо лиценцу, можемо да чекамо праву шансу. Ако се укаже права прилика, и та опција је у игри", каже извршни директор Мирабанк, чији је оснивач Ројал група са седиштем у Абу Дабију, а власник шеик Тахмун бин Зајед Ал Нахјан, брат престолонаследника Мухамеда бин Заједа Ал Нахјана иначе пријатеља премијера Александра Вучића.
Упитан колико је то пријатељство било важно за долазак Мирабанк у Србију, Ахмад каже да је премијер Вучић веома енергичан човек и да се снажно залаже за промене.
"Ја сам банкар, а не политичар и о томе најбоље да питате премијера Вучића. И лично пријатељство је важно, али оно мало утиче на бизнис", рекао је.
Према његовим речима, Абу Даби и Србија су успоставили одличне односе и веома је важно да Србија привуче нове инвестиције из Емирата и других земаља.
Поводом најаве гувернерке НБС Јоргованке Табаковић да ће Мирабанк у догледно време уложити у Србију пет милијарди долара, Ахмад наводи да је сигуран да ако Србија и убудуће буде атрактивна и настави реформе, пет милијарди долара није недостижан циљ.
"Свет је велики и има много људи који чекају прави тренутак да инвестирају. За то су важне банке", каже Ахмад.
Навео је да би Србија на пољу унапређења амбијента за бизнис могла још доста да уради и смањи непотребне процедуре, као и да Србија можда јесте мало тржиште, али има добру локацију и везе са многим другим тржиштима.
"Да не верујемо у будућност Србије, да не верујемо да ће стање бити боље не за 40 или 50 година, већ у блиској будућности, не бисмо ни дошли", рекао је Ахмад, који је Србију напустио пре 30 година, а вратио се као прекаљени банкар.
На питање да ли има Срба у врху менаџмента Мирабанк, Ахмад каже:
"Па и ја сам Србин, а осим мене у врху банке нема никога ко није из Србије".
Иначе, Владимир Ахмад је рођени Кикинђанин од мајке Српкиње и оца Јорданца, Универзитет је завршио у Јордану, а постдипломске студије на Универзитету у Ливерпулу. Годинама је радио за ХСБЦ банку у Јордану, Казахстану, Азербејџану, Маурицијусу и Хонг Конгу. Коментаришућу оптужбе да је швајцарска подружница ХСБЦ банке учествовала у прању новца и избегавању пореза, Ахмад је рекао да му је веома непријатно због тога, али да се некад десе и неке ствари које нису у духу те банке.