НАФТА, ГАС, РУСИЈА: Зашто је ЕУ подржала Ердогана?
Многи становници ЕУ се питају зашто су њихови лидери на вест о покушају војног удара одмах подржали турског председника Реџепа Тајипа Ердогана.
Изгледа да се ЕУ слаже са свим што Ердоган каже и спремна је да испуни многе његове захтеве, иако је јасно да он заводи диктатуру.
Одговор је јасан, када узмемо у обзир главну улогу Турске у глобалној трговини енергентима.
Пуч би дестабилизовао Турску, а самим тим и тржиште нафте и гаса. Кроз босфорски мореуз прође око три милиона барела сирове нафте дневно.
То је више од четвртине количине нафте коју дневно увезе Европа.
ТЕОРИЈА О КОЈОЈ СЕ ЋУТИ: Шта ако је цео "војни пуч" извео Ердоган лично?
Осим Босфора, Турска је и дом два нафтовода као и део Јужног гасног коридора који би требало да Европу снабде алтернативним извором гаса који би био ривал руском “Гаспрому”.
У Турској се налази и град Џејхан који је главни терминал који повезује два важна нафтовода из Азербејџана и Ирака.
Ердоган прогласио ВАНРЕДНО стање у Турској!
Укратко, Турска је веома важно одредиште где стиже нафта и гас са Блиског истока и из централне Азије, а постаје још важније како се покрећу нови пројекти.
Интерес Турске у рату у Сирији је такође веома битан због њених планова да гради гасовод који би спроводио гас од Катара до Турске, а одатле до Европе.
Овај гасовод би послужио и геополитичким интересима Саудијске Арабије, којој би помогао да стекне предност над Ираном у глобалном тржишту енергентима.
Такође, тај гасовод би ишао у корист и интересима САД која жели да поткопа руску доминацију у снабдевању гасом европског континента.