НАЈВЕЋЕ ТАЈНЕ ЛЕГИЈЕ СТРАНАЦА: "Без обзира умрете ли са 15 или 79 година, то је..."
Легија странаца елитни је део француске копнене војске, али многе ствари о њима јавност не зна.
Легија странаца одувек фасцинира и звучи као моћна војска којој се придружују само најодважнији. Али, без обзира колико знали о њој, многи не знају ове чињенице:
БИВШИ ЛЕГИОНАР: Ово је моја истина о "Легији странаца"
1. Легионарима се усађује став 'борба до смрти', предаја није опција
У априлу 1863. године, у борби између француске Легије странаца и мексичке војске, легионари су показали колико су тачно одважни и ефикасни. Иако је било свега 65 мушкараца, легионари су се борили против 3.000 војника у бици код Камарона. Упркос готово никаквим шансама, мала патрола легионара мексичкој војсци нанела је велике губитке, читаво време одбијајући да се преда. И не само то, него су они више пута питали велику војску хоће ли се она предати, пише express.hr.
На крају су петорица мушкараца способних за борбу остала ухваћена на имању и бранили су се бајонетама до последњег даха. Кад су се предали, Мексиканци нису могли да вероују да су се борили против те шачице мушкараца, па је један командант наводно изјавио: "Ово нису мушкарци! То су демони!" Та битка се обележава и данас, а дрвена рука њиховог убијеног капетана Дањоуа и даље је највреднија ствар у музеју легионара у Аубањеу.
2. Рањени легионари аутоматски добијају француско држављанство
Иако војске легионара долазе из 138 различитих држава, сви могу постати грађани Француске. Наиме, након часног служења барем три године, могу предати захтев за држављанство, а ако их ране на ратишту, могу добити држављанство преко одредбе назване "Француз по проливеној крви", што је француска влада почела да дозвољава 1999. године.
РУСКИ МЕДИЈИ БРУЈЕ: Е, да је Београд имао ОВО када се појавио ДРОН ИЗНАД СТАДИОНА (ВИДЕО)
3. Више од 35.000 странаца убијено је у акцијама док су служили Легији
Током историје се на француску Легију странаца - и њихове борце - гледало као на потрошну робу. Странци који су се придруживали (и даље то чине), прихватали су могућност смрти у далекој земљи у замену за нови живот са неким смислом. Али бесмислено жртвовање с временом је постало својеврсном врлином коју нема потребе ни покушавати да разумете.
Најбоље је то објаснио стари легионар Вилијам Лангевејш: "Време није битно. Ми смо звездана прашина. Нисмо ништа. Без обзира умрете ли с 15 или 79 година, за 1.000 година то ће бити потпуно небитно. Дакле, од*ебите са својим бригама о рату".
4. Легија је некад прихватала све - поготово криминалце и неприлагођене - без икаквих додатних питања, али данас пролазе кроз тест
Од оснивања, 1831. године, Легија је постала уточиште за све који имају проблематичну прошлост. Мушкарци са полицијским досијеима или дезертери из других војски могли су да дођу и придруже се, а да их нико ништа не пита. Наравно, добили би нови идентитет и могли су започети нови живот.
Иако и даље примају дезертере и особе оптужене за мање прекршаје, више им се није тако лако придружити као некада. Приликом регрутације, мушкарци морају проћи психичка, физичка и интелектуална тестирања, пре него што почну са икаквим тренингом.
Касније се проверава колика је њихова мотивација, како би се открили они који немају довољно воље да успеју у војсци. Иако данас није нужно да човек бежи од своје историје у тренутку када одлучи да се придружи Легији, сви нови легионари губе стари идентитет и добијају нови, којег морају да задрже најмање годину дана током служења војске. "Легионари почињу нови живот кад се придруже. Свакоме од њих дозвољено је да њихова прошлост остане тајна", објаснио је легионарски капетан Мајкл.
17 ГОДИНА СКРИВАН ВИДЕО: Језиви детаљи убиства у Интерконтиненталу (ВИДЕО)
5. Плата, накнаде и додаци су ужасни
Приликом регрутовања легионари би могли комотно да објаве постер америчких маринаца на којем пише: "Не обећавамо вам врт пун ружа". Наиме, плата је ужасна, као и остале накнаде и додаци, али чини се да то ником не смета, пише Бизнис инсајдер.
Упркос обећању врло грубог живота и могућности слања у борбе било где на свету, и даље се хиљаде мушкараца пријављује сваке године. Легионари могу очекивати да ће их послати да чувају нека подручја или да их баце у жар борбе. Тренутно тако бораве у Авганистану и Малију. Почетна плата им је око 1.450 долара, а нема повишица првих неколико година. А да је реч о малој своти довољно говори поређење са најнижом плаћом америчког војника, која износи 1.546 долара, а која аутоматски прелази на 1.733 долара након шест месеци.
СЕЋАТЕ СЕ АЛБАНЦА КОЈИ ЈЕ ЛОМИО КРСТ НА СРПСКОЈ ЦРКВИ? Погледајте како му се све вратило (ВИДЕО)
Једини велики бонус у Легији могу наћи љубитељи пића, јер увек има више него довољно алкохола. Чак и у ратним зонама, легионари пију у слободно време, па су познати по томе што могу попити толико да би постидели и неке "поштене алкохоличаре".